"Дневник"

Шведската академия обмисля дали да връчва Нобеловата награда за литература през 2018 г., след като скандалът за сексуален тормоз, който раздели журито и предизвика оставката на шефа й Сара Даниус, стигна до обвинения в посегателство срещу шведската принцеса, предава Би Би Си.

Според вестника "Свенска дагбладет" Жан-Клод Арно, съпруг на една от членките на журито, опипал наследничката на шведския трон на събитие през 2006 г.

Според една от свидетелките помощничка на принцесата буквално се хвърлила между двамата, за да отблъсне ръката на Арно. "Беше доста странна гледка", коментира Еба Вит-Братстрьом пред вестник "Експресен".

От ноември миналата година над 18 жени са обвинили Арно в сходни посегателства, извършени в голямата си част на събития и в помещения, собственост на Шведската академия. Фотографът е съпруг на бившия й виден член Катарина Фростенсен и заедно държат един от най-популярните литературни клубове в Стокхолм.

Скандалът разкъса Нобеловия комитет отвътре, след като Фростенсен бе изключена от 18-членния му състав. Това доведе до безпрецедентна вълна от оставки - срещу и в нейна подкрепа, в резултат на която в момента журито има само 11 членове. Това ги поставя в особена ситуация, тъй като по устав членовете на комитета са такива доживот и не могат да напуснат. Съответно няма и процедури, по които да бъдат заменени. Затова академията разсъждава дали изобщо да връчи наградата през 2018 г. В такъв случай през 2019 г. ще бъдат дадени два приза, обясни един от останалите й членове пред "Гардиън".

Решението ще бъде обявено в четвъртък.

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.