Заради големия обществен интерес от на жителите и гостите на София към планирания за м. юни 2017 г. ремонт на столичния бул. „Княз Ал. Дондуков” министерството културата организира публична дискусия. Тя се състои на 31 май, сряда, от 13,30 ч. в зала Сцена 17” на 7-я етаж в централната сграда на ведомството на бул. „Ал. Стамболийски” 17. 

Въпросът е дали съществуващата пътна настилка от павета трябва да бъде подменена частично, изцяло, или изобщо да не бъде подменяна с асфалт.

За участие в дискусията са поканени широк кръг заинтересовани лица - граждански организации, представители на неправителствения сектор и на медиите, сред които: Гражданско сдружение „Бели Брези”, Камара на архитектите в България, Граждански комитет „Спасение 2000”, Гражданска инициатива „Спаси София“, Гражданска инициатива „Граждани за зелена София”, Гражданска инициатива „КвАРТал“, Съюз на урбанистите в България, Граждански районен обществен съвет „Красно село”, Гражданска инициатива „За обществен и релсов транспорт”, Гражданско сдружение „Велоеволюция”, „ГРУПА ГРАД”, “Skyscrapercity” – България и др. Покана е отправена и към Столична община, която обяви, че планира да демонтира паветата и да залее булеварда с асфалт.

От Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт обявиха, че ще настояват министерството на културата да обяви паветата в София едновременно за обект на движимото и недвижимо културно наследство и всички павирани улици да бъдат запазени в стария си вид. От организацията разкриха, че настояват да се запази паважа по бул. "Дондуков" между бул. "Васил Левски" и министерския съвет. Те уточниха, че множество граждани са подкрепили искането им. Като лош резултат от използването на смесена пътна настилка те посочват района около Руски паметник.

"Асфалтът на Руски паметник се е напукал по-малко от 2 години, след като на кръстовището бе извършен основен ремонт и бе избран "смесен вариант" на асфалт и паваж. Същият е казусът с асфалта на бул." Цар Борис III" между Околовръстния път и кв. "Княжево", като там отново частта с асфалт е напукан на много места", категорични са от Гражданската инициатива.

 

Коментари  

0 #1 Valentina Varbanova 30-05-2017 13:42
ГРАНИТНИТЕ ПАВЕТА ПО БУЛ. "ДОНДУКОВ" И ОЩЕ МНОГО ДРУГИ СОФИЙСКИ УЛИЦИ /МОЖЕ ДА СЕ КАЖЕ, ЦЕЛИЯ ЦЕНТЪР/ ИМАТ СТАТУТ НА НЕДВИЖИМО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО, ДЕКЛАРИРАНИ СА ОТ НИНКН ПРЕЗ 2017 Г. ТОВА СЕ ЗНАЕ. ЗАТОВА ДИСКУСИЯТА СЕ ПРОВЕЖДА В МИНИСТЕРСТВОТО НА КУЛТУРАТА.
Цитиране
  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„В живота, както и в изкуството, аз мога да се справя със себе си и без Господ Бог. Но не мога да съществувам - аз, страдащият човек - без нещо по-голямо от мен, нещо, което изпълва целия ми живот - без творческата сила.“

Ван Гог, холандски художник, роден на 30 март преди 170 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията