Заради големия обществен интерес от на жителите и гостите на София към планирания за м. юни 2017 г. ремонт на столичния бул. „Княз Ал. Дондуков” министерството културата организира публична дискусия. Тя се състои на 31 май, сряда, от 13,30 ч. в зала Сцена 17” на 7-я етаж в централната сграда на ведомството на бул. „Ал. Стамболийски” 17. 

Въпросът е дали съществуващата пътна настилка от павета трябва да бъде подменена частично, изцяло, или изобщо да не бъде подменяна с асфалт.

За участие в дискусията са поканени широк кръг заинтересовани лица - граждански организации, представители на неправителствения сектор и на медиите, сред които: Гражданско сдружение „Бели Брези”, Камара на архитектите в България, Граждански комитет „Спасение 2000”, Гражданска инициатива „Спаси София“, Гражданска инициатива „Граждани за зелена София”, Гражданска инициатива „КвАРТал“, Съюз на урбанистите в България, Граждански районен обществен съвет „Красно село”, Гражданска инициатива „За обществен и релсов транспорт”, Гражданско сдружение „Велоеволюция”, „ГРУПА ГРАД”, “Skyscrapercity” – България и др. Покана е отправена и към Столична община, която обяви, че планира да демонтира паветата и да залее булеварда с асфалт.

От Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт обявиха, че ще настояват министерството на културата да обяви паветата в София едновременно за обект на движимото и недвижимо културно наследство и всички павирани улици да бъдат запазени в стария си вид. От организацията разкриха, че настояват да се запази паважа по бул. "Дондуков" между бул. "Васил Левски" и министерския съвет. Те уточниха, че множество граждани са подкрепили искането им. Като лош резултат от използването на смесена пътна настилка те посочват района около Руски паметник.

"Асфалтът на Руски паметник се е напукал по-малко от 2 години, след като на кръстовището бе извършен основен ремонт и бе избран "смесен вариант" на асфалт и паваж. Същият е казусът с асфалта на бул." Цар Борис III" между Околовръстния път и кв. "Княжево", като там отново частта с асфалт е напукан на много места", категорични са от Гражданската инициатива.

 

  • SOS

    През очилата на Владо Пенев

     Фашизмът стигна до театъра и тръгна да бие актьорите. Вече можем ли да го видим? Или ни трябват очилата на Владо Пенев, за да ни се проясни? 

"Когато искаш да намериш жест, когато търсиш как да играеш на сцената, трябва само едно - да се вслушаш в музиката. Композиторът вече се е погрижил за това."

Мария Калас, оперна дива, родена на 2 декември преди 101 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин