Уникалната Професионалната гимназия по каменообработване във врачанското село Кунино е в критично състояние. Проблемите са от години, а държавата в лицето на Министерството на културата не само не помага, а с нехайството си дори пречи за възраждането му. Директорът на учебното заведения Стефан Стефанов и Илиян Игнатов – училищен настоял, коментираха пред БНР настоящето и бъдещето на създадената през 1921 г. гимназия.

СТЕФАН СТЕФАНОВ: „Възпитаниците на гимназията в момента са 120. Трябва обаче обновяване на базата. Министерството на културата е нашият принципал, на делегиран бюджет сме - бройка ученик - парички, плюс един ученик - плюс парички, минус един ученик - минус парички, т.е. търговия. Само приказки, в пространството всъщност е една търговия! Виждам решение в заинтересоваността на държавата и различни институции, както на сърцати хора, дарители. Слава богу, намерих тази година дарители, които ни направиха една нова столова и един апартамент в общежитието, но това е недостатъчно. Ходенето по мъките с годините действа пагубно, защото е безрезултатно и се крепи единствено на волята и на животоотдаването на тази кауза. Мечтата ми за училището е да стане един храм на съзиданието, по-добър отколкото е бил и дори в разцвета си; да възпитава младото поколение, което идва тук, в дух на съзидателна красота; и да процъфтява, защото наоколо се шири един страшен естетически и духовен упадък и кич. Самата професия- каменоделската, вече е засегната от това и е немислимо като цяло да се изпълни мисията на една школа, която възпитава в духа на истинските ценности, а не на псевдокултурата, която почти унищожи България. Българската нация и култура деградират в момента, с малки изключения, а това си е все пак държавна политика. 

Искам да подчертая и да поканя всички млади хора, които имат афинитет към красотата, че извършваме прием за 2017/2018 г. по две специалности- "Скулптура" и "Каменоделство", след завършен седми клас. Приемният изпит по рисуване е на 25 юни в сградата на училището. На родителите мога да кажа, че децата им ще получат една професия с един много рядък сертификат. Професия, която все повече се цени на пазара на труда. След като получат професия при нас децата, реализирайки се, терминът "безработица" липсва." 

ИЛИЯН ИГНАТОВ: „След срещата ни с областния управител на Враца, втората стъпка е да направим една изложба на 9 май във фоайето на областната управа. Целта е да популяризираме дейността на училището и да привлечем нови ученици. След това искаме да направим една кръгла маса с представители на бизнеса и на различни държавни институции. Това трябва да стане до средата на юни месец. Редно е държавата да си влезе в ролята, защото училището е държавно, и да помага с каквото може. Защото и да докараме деца, родителите като видят каква е ситуацията, правят кръгом и си заминават. В ситуация като нашата делегираните бюджети не би трябвало да са от значение, а трябва да има квоти. Закрие ли се училището, изчезва цял един отрасъл", коментира председателят на училищното настоятелство Илиян Игнатов.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Правителство, което повиши цената на бирата, неминуемо пада от власт.”

Ярослав Хашек, чешки писател, роден на 30 април преди 142 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.