След месеци скандали, които доведоха дотам Нобеловата награда за литература да не се връчи миналата есен, има нова оставка, съобщиха шведските медии.

Поетесата Катарина Фростенсон напусна академията. Тя беше в центъра на бурята, защото е съпруга на режисьора фотограф Жан-Клод Арно. Той пък беше осъден през декември на 2 г. и половина затвор заради сексуален тормоз. Обвиненията му бяха повдигнати от 18 жени. 

Двамата съпрузи бяха замесени и във финансов скандал. Впоследствие осем членове на Шведската академия подадоха оставки.

Фростенсон е поставила условие да получи обезщетение от Академията - по 1270 евро на месец, без да се споменава в продължеине на какъв период. тя обаче смята да се подсигури с тези пари, за да може да преживява и да пише творбите си. Освен това настоява да остане под наем и в жилището, което ползва от Академията.

В резултат на това решение двама от членовете, които напуснаха, обявиха, че се завръщат в Нобеловия комитет. Това са Кел Еспмарк и Петер Енглунд.

Нобеловият комитет за литература вече има нов състав: Гун-Брит Сундстром, Хенрик Петерсен (издател), литературните критици Микаела Бломквист, Ребека Карде и Кристофър Лендоер, Андерс Улсон, Хорас Енгдал, Кристина Лугн, Йеспер Свенбу и Пер Вестберг (председател). Те трябва да дадат наградата тази година. 

 

 

„Ако искаш мъжете да са добри с теб, трябва да се държиш отвратително с тях; отнасяш ли се както трябва, те ще те накарат да си платиш за това.” 

Съмърсет Моъм, английски писател, роден на 25 януари преди 151 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...