След месеци скандали, които доведоха дотам Нобеловата награда за литература да не се връчи миналата есен, има нова оставка, съобщиха шведските медии.

Поетесата Катарина Фростенсон напусна академията. Тя беше в центъра на бурята, защото е съпруга на режисьора фотограф Жан-Клод Арно. Той пък беше осъден през декември на 2 г. и половина затвор заради сексуален тормоз. Обвиненията му бяха повдигнати от 18 жени. 

Двамата съпрузи бяха замесени и във финансов скандал. Впоследствие осем членове на Шведската академия подадоха оставки.

Фростенсон е поставила условие да получи обезщетение от Академията - по 1270 евро на месец, без да се споменава в продължеине на какъв период. тя обаче смята да се подсигури с тези пари, за да може да преживява и да пише творбите си. Освен това настоява да остане под наем и в жилището, което ползва от Академията.

В резултат на това решение двама от членовете, които напуснаха, обявиха, че се завръщат в Нобеловия комитет. Това са Кел Еспмарк и Петер Енглунд.

Нобеловият комитет за литература вече има нов състав: Гун-Брит Сундстром, Хенрик Петерсен (издател), литературните критици Микаела Бломквист, Ребека Карде и Кристофър Лендоер, Андерс Улсон, Хорас Енгдал, Кристина Лугн, Йеспер Свенбу и Пер Вестберг (председател). Те трябва да дадат наградата тази година. 

 

 

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.