Поредният ремонт в столицата този път съсипва културното наследство във Военната академия "Г. С. Раковски", твърдят очевидци. Да се готви площад "Света Неделя".

Будни граждани съобщиха във "Фейсбук" какво се случва в и около изящната сграда на най-старото военно училище у нас, основано през 1912 г. 

Ето какво написа юристът от Института за пазарна икономика Иван Брегов:

"45 години не стигнаха на комунистите да унищожат гранита на Военната академия и Княжеската градина, но стрина Дана успя. В периода 1945-1990 г. са правени две основни реконструкции по Канала, никой и не помисля да изхвърли гранита...Изпитвам безпомощен гняв и срам пред историята и естетиката, подготвени за изхвърляне или препродажба. Борис Бонев и Методи Лалов, какви действия ще предприемете за наказване на виновните и поправяне на вредите?"

Под този пост коментира Мариела Маламат – куратор в Националната галерия:

"В самата военна академия се намира кабинетът на Фердинанд. Някой от ръководството там е кандидатствал по програма за енергийна ефективност и е сменил металната дограма с изящните издължени прозорци и с метални мартинки с княжеския герб с пластмасова. На опитите на нашата група от архитект, художници и съдия да обясним на пиара на Воената академия бе отвърнато с учудване и с фразата, че всичко е съгласувано с Нацоналния институт за недвижимо културно наследство. Цялата тая съсипия видяхме в Европейския ден на опазване на наследството."

Биляна Райкова пък задава въпроса:

"Нещо за липсващите жълти павета от градинката на СУ? Тези павета са лимитиран брой и са изключително ценни, а изчезват без следа, причина и обяснение. Безобразие."

Добрата новина е, че общинският съветник от "Демократична България" се ангажира да постави въпроса в Столичния общински съвет.

"Ще изискам договора и ще искам санкции на виновните", написа той.

Skif.bg ще следи темата. 

 

 

 

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин