ОГНЯН СТАМБОЛИЕВ

В северната ни съседка, с която уж заедно вървим по пътя на Европа,  ДДС  или Данъкът добавена стойност за книгите и учебната литература падна на 5% в Румъния още преди две години.  Същата стана ставката и за пресата:  вестници, списанията, алманаси и др. Там вече можете да си купите добре издадена книга за 5-7 лева, докато у нас, за подобна ще трябва да платите два- три пъти повече!  Също само с минималните пет на сто  се облагат билетите за кино, театър, опера, балет, за музеите и дори за спортните събития. Те и досега се ползваха със завидно данъчно облекчение, като ДДС беше само 9%. 

Какво да кажем за нас? В България данъкът е цели 20%, и издателите и писателите справедливо определиха този данък за книгата като „данък- убиец на българската книга и духовност”.  Ще припомним, че у нас облекчение ползва само туризмът.  А данъкът за хазарт, тото и лотария у нас варира от 10 до 15 на сто. По тези въпроси нашите „народни избраници”, особено тези от ГЕРБ, упорито мълчат. За тях културата е „последната дупка на кавала”, самите те изобщо няма нужда от нея, а защо народът да бъде културен, след като невеж, опростачен се управлява по-лесно, нали?! След като премиерът ни се хвали, че е чел само „Оцеола”, защо и поданиците Му трябва да четат повече? Младите и част от цвета на нацията вече ги няма / (намаляхме с близо 2 милиона!), остават горките пенсионери и малцинственият електорат, за да ни управлява вечно една жадна за власт и пари клика...

Смъкването на ДДС е част от цялостна данъчна реформа в Румъния, която вече ни изпреварва в редица области. Общата ставка се понижава от 21 на 20%, но  тази за храните и лекарствата падна още през 2015 година с на 9 на сто. Там можете да си купите добри и доста по- евтини от нашите лекарства.

В Румъния  се свали и мониторингът над съдебната система. Така че накъде отиваме ние? 

Да не говорим за подкрепата на културата там, за невероятния по своите мащаби музикален фестивал „Джордже Енеску”, превъзхождащ значително най- престижните западни музикални форуми. А у нас?  Безпаричието и нелепите „реформи” през последните години нанесоха тежък удар върху хилядолетната българска култура.

Тук ще припомня, че Великобритания, Ирландия, Швеция, Полша, Норвегия и Русия са освободили напълно книгите от данък. В Германия има голяма  преференция 7% за книги - при 17% за всички останали стоки и услуги. В Чехия данъкът за печатните произведения (книги, учебници, преса) е също по- нисък, отколкото у нас - 9% при 19% за останалите стоки, производства и услуги... Коментарът е излишен.

 

„Странно е, но съм по-добър в театъра. Чувствам сякаш разцъфвам пред публиката.“

Хю Грант, британски актьор, роден на 9 септември преди 64 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.