ХРИСТО ХРИСТОВdesebg.com

Шесто управление на ДС за борба с идеологическата диверсия е слухтяло какво се случва и на празниците на изкуствата „Аполония”, които се провеждат в края на лятото в Созопол от 1984 г. Това разкрива архивен документ на идеологическото управление на Държавна сигурност, който desebg.com публикува онлайн.

Строго секретен бюлетин за получените по-важни данни по линиите на Шесто управление на ДС през периода август 13 септември 1988 г. хвърля светлина върху начина на контролиране на „Аполония”.

 За обезпечаването й в Созопол е командирована цяла група от оперативни работници по предварително изготвен план.

В документа е коментирано създаването на сдружение за съвместна дейност в областта на културата „Аполония”, чиято цел е развитието на българската култура и популяризиране на българската култура в страната и чужбина (основателят на празниците цигуларят проф. Димо Димов след промените е разкрит като агент на ДС, б.а.).

Изразени са опасения, че сдружението ще бъде използвано за налагане на художествени произведения, които не са залегнали в творческите планове на отделните творчески съюзи.

От документа става ясно, че онова, което вълнува българските творци по това време, е преди всичко „проблемите на преустройството в нашата страна и СССР”. Коментарите са били придружени с негативни оценки.

Шесто управление донася какво е казал актьорът Йосиф Сърчаджиев, сатирикът Мирон Иванов, поетът Константин Павлов, ръководителят на ансамбъл „Ортодокс” Вивиян Ключков и художникът Орлин Дворянски.

Бюлетинът, публикуван частично в рамките на информацията, отнасяща се до „Аполония”, е включен в разширения електронен вариант на сборника „Държавна сигурност срещу гражданските организации 1988-1990” на Комисията по досиетата, 2013 г.

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Не мога да кажа, че разбирам жените, но както ми разказваха, Сократ, Шопенхауер и Айнщайн също не са успели.“

Бъстър Кийтън, американски актьор и писател, роден на 4 октомври преди 129 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.