Адвокатът правозащитник Филипе Сандс спечели престижната награда за документалистика, написана на английски език - "Baillie Gifford", известна доскоро като "Самюъл Джонсън" съобщи theguardian.com. Книгата му "East West Street: On the Origins of Genocide and Crimes Against Humanity" беше наградена с 30 хил. паунда на церемония в Лондон. 

Авторът заяви, че ще раздели парите със своя приятел Хишам Матар, чиято книга също стигна финала. Двамата вероятно ще дарят сумите за благотворителност в полза на бежанците, "с изключение на бутилка коняк за Хишам и бурканче кисели краставички за Филипе". 

Сандс, който работи в Международния наказателен съд, нарече книгата си "двойна детективска история". Той разследва случай от собственото си семейство от времето на нацистката окупация на Европа, Нюрнбергските процеси и търси корените на правото за защита на човешките права. 

Председателят на журито Стефани Фландерс посочи, че книгата е много повече от юридическо изследване, а историята, разказана в нея, е впечатляваща. 

Дофинала освен Сандс стигнаха нобеловата лауреатка от Беларус Светлана Алексиевич със "Second-hand Time" , спечелилата "Пулицър" Марго Джеферсън с "Negroland" и Хишам Матар с "The Return".

 

 

 

 

 

 

„Когато обичаш литературата, книгите и големите поети, дори най-циничните, има нещо, което те тегли нагоре.“

Жана Моро, френска актриса, родена на 23 януари преди 97 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...