Статутът на 42 стари сгради във Варна ще бъде преразгледан от комисия от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). Проучванията на обектите ще бъде направено в периода 12 – 16 юни, съобщиха от общинската дирекция "Архитектура, градоустройство и устройствено планиране". След това трябва да бъдат изготвени предварителни оценки на сградите, въз основа на които се издава заповедите на министъра на културата за определянето на статута им, категорични са от дирекцията, цитирани от dnevnik.bg.
През 2015 г. община Варна актуализира и разшири списъка със сгради, предложени за паметници на културата. По данни на дирекция "Архитектура, градоустройство и устройствено планиране" списъкът от 1987 г. включва около 570 недвижими културни ценности
Към тях са добавени още 157 обекта, които чакат одобрение от НИНКН. На 70 от тези сгради е извършен оглед, но няма окончателно становище.
В края на април кметът на Варна Иван Портних изпрати отворено писмо до министъра на културата, в което призова експертите от НИНКН за активна работа с оглед защита на архитектурното богатство на Варна. Внесено е и предложение до общинския съвет за създаване на звено в администрацията, което ще бъде част от националната система за опазване на културното наследство.
Още в средата на февруари Портних забрани издаването на строителни разрешения за имоти, в които се намират сгради, предложени за деклариране като недвижима културна ценност, но процедурата за тях все още не е приключила. Към заповедта бе приложен и списък със защитените градски части, в които се намират имотите в режим на културно-историческа защита според Общия устройствен план на Варна.
Повод за заповедта на варненския кмет стана събарянето на т.нар. Розова къща на улица "Цар Петър" №4. Още в края на юли м.г. живеещи в съседни имоти съобщиха, че всички корнизи и орнаменти по фасадата на къщата са заличени, а многоцветната й декорация, която ги е подчертавала, е заменена с бяла боя. Така, напълно обезличена, къщата бе "подготвена" за оглед от комисията, която трябваше да прецени, че не е ценна и може да бъде разрушена.
"Не може общината да е положила всички усилия в продължение на цели две години, да е направила паспортизация по всички изисквания и в момента да няма щатен конструктор към Националния институт за паметници на културата, което да спира създаването на комисии и въвеждането на забрана за събаряне", каза по повод на събарянето на къщата Портних. Според него във Варна има и други къщи, застрашени от събаряне по същата "технология".
По данни на община Варна паметниците на културата в града са 450, а други 250 чакат да бъдат включени в него по предложение на администрацията от есента на 2015 г. Заради бездействието и мудните процедури на Министерството на културата обаче и до този момент това не се е случило и всяка от тях може да бъде разрушена от собствениците си.
Масова практика във Варна е стари сгради с безспорна естетическа стойност да се "самосрутват", като преди това са старателно подготвяни за това. Състоянието на няколко къщи в централната част на града, строени в началото на миналия век, издава точно такива намерения.
Според строителни експерти причината за ускорената подготовка за разрушаване е именно опасението, че това ще стане невъзможно след реализацията на общинската програма за разширяване на регистъра с паметници на културата. Намерението на администрацията, обявено преди повече от година, беше всеки нов собственик, придобил имот в историческата част на града, да получава и инструкции какво може, какво няма право да прави с него и как трябва да го съхранява. По този начин Варна трябваше да стане вторият град в страната след Несебър, който има на територията си архитектурен резерват.