ВЛАДО РУМЕНОВ, "ФЕЙСБУК"

Съвременници сме на безпрецедентно събитие в историята на паметниците на архитектурата!

Днес - 8 април, 2019 г. в София, на булевард "Васил Левски", на мястото на "Двойната къща" започнаха изкопните работи за строителството на нов "паметник на културата"! 

Статутът на паметник на културата на съществуващата там сграда бе снет от тогавашния министър на културата Вежди Рашидов, за да удовлетвори инвестиционните намерения на някой си Киро Японеца, каквото и да значи това име, който акт, в резултат на обществени протести, коства министерския пост на господин Рашидов, който сега е "само" шеф на парламентарната комисия по култура и медии. Сградата бе разрушена!

Поради общественото негодувание и за да угодят на господина, наречен Киро Японеца, Министерството на културата и Националният институт за недвижимо културно наследство сътвориха абсурда да дадат статут на паметник на културата на сграда, която японският Киро тепърва ще построи на мястото на сринатата. Щяла да бъде реплика на оригинала с няколкоетажна стъклено бетонна надстройка, за да се вържела естетически с вече съществуващата на съседния имот сграда на същият този "японски" господин...

Та, иначе казано, днес започна строителството на бъдещ паметник на културата...

Ликуй народе!

Паметник на всеядната и ненаситна българска корупция...

Не за "оставка", а за затвор плачат всичките "японци", "рашидовци", "борисовци", "цацаровци" и за всички останали синковци, за които се сетите!

ВЕДНАГА!

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин