ВЛАДО РУМЕНОВ, "ФЕЙСБУК"

Съвременници сме на безпрецедентно събитие в историята на паметниците на архитектурата!

Днес - 8 април, 2019 г. в София, на булевард "Васил Левски", на мястото на "Двойната къща" започнаха изкопните работи за строителството на нов "паметник на културата"! 

Статутът на паметник на културата на съществуващата там сграда бе снет от тогавашния министър на културата Вежди Рашидов, за да удовлетвори инвестиционните намерения на някой си Киро Японеца, каквото и да значи това име, който акт, в резултат на обществени протести, коства министерския пост на господин Рашидов, който сега е "само" шеф на парламентарната комисия по култура и медии. Сградата бе разрушена!

Поради общественото негодувание и за да угодят на господина, наречен Киро Японеца, Министерството на културата и Националният институт за недвижимо културно наследство сътвориха абсурда да дадат статут на паметник на културата на сграда, която японският Киро тепърва ще построи на мястото на сринатата. Щяла да бъде реплика на оригинала с няколкоетажна стъклено бетонна надстройка, за да се вържела естетически с вече съществуващата на съседния имот сграда на същият този "японски" господин...

Та, иначе казано, днес започна строителството на бъдещ паметник на културата...

Ликуй народе!

Паметник на всеядната и ненаситна българска корупция...

Не за "оставка", а за затвор плачат всичките "японци", "рашидовци", "борисовци", "цацаровци" и за всички останали синковци, за които се сетите!

ВЕДНАГА!

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.