След тридневна международна конференция на тема „Св. Климент Охридски в културата на Европа“ в  Българската академия на науките е открита  изложбата „Св. Климент – Просветителят“.  Тя е част отбелязването на 1100 години от Успението на св. Климент Охридски.

Представени са  уникални книги, които се показват за първи път. Сред тях са Богословски сборник от средата на XVI век, написан от Висарион Дебърски, съдържащ съчинението на Йоан Дамаскин "Богословие" и слова на Григорий Палама, както и български триод от края на XI век с бележка, написана на глаголица от поп Драгослав и други.

„Най-често срещаното заглавие, което може да се види на изложбата, е най-старият препис на “История славянобългарска” на Паисий Хилендарски в оригинал. Имаме и текстове, които са от XI до XVI век, характерен е и един текст от XI век - запазен е един лист, който е написан на старобългарски език на кирилица и на глаголица“, каза за БГНЕС д-р Валери Кацунов, директор на Научния архив на БАН. 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Търсех баща си в света на тъмнокожите музиканти, тъй като те излъчват мъдрост, опит, тъга и самота. Никога не съм се интересувал от музикални момчета. От най-младите ми години съм се интересувал от музикални мъже.”

Ерик Клептън, английски музикант, роден на 30 март преди 78 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията