След тридневна международна конференция на тема „Св. Климент Охридски в културата на Европа“ в  Българската академия на науките е открита  изложбата „Св. Климент – Просветителят“.  Тя е част отбелязването на 1100 години от Успението на св. Климент Охридски.

Представени са  уникални книги, които се показват за първи път. Сред тях са Богословски сборник от средата на XVI век, написан от Висарион Дебърски, съдържащ съчинението на Йоан Дамаскин "Богословие" и слова на Григорий Палама, както и български триод от края на XI век с бележка, написана на глаголица от поп Драгослав и други.

„Най-често срещаното заглавие, което може да се види на изложбата, е най-старият препис на “История славянобългарска” на Паисий Хилендарски в оригинал. Имаме и текстове, които са от XI до XVI век, характерен е и един текст от XI век - запазен е един лист, който е написан на старобългарски език на кирилица и на глаголица“, каза за БГНЕС д-р Валери Кацунов, директор на Научния архив на БАН. 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин