След тридневна международна конференция на тема „Св. Климент Охридски в културата на Европа“ в  Българската академия на науките е открита  изложбата „Св. Климент – Просветителят“.  Тя е част отбелязването на 1100 години от Успението на св. Климент Охридски.

Представени са  уникални книги, които се показват за първи път. Сред тях са Богословски сборник от средата на XVI век, написан от Висарион Дебърски, съдържащ съчинението на Йоан Дамаскин "Богословие" и слова на Григорий Палама, както и български триод от края на XI век с бележка, написана на глаголица от поп Драгослав и други.

„Най-често срещаното заглавие, което може да се види на изложбата, е най-старият препис на “История славянобългарска” на Паисий Хилендарски в оригинал. Имаме и текстове, които са от XI до XVI век, характерен е и един текст от XI век - запазен е един лист, който е написан на старобългарски език на кирилица и на глаголица“, каза за БГНЕС д-р Валери Кацунов, директор на Научния архив на БАН. 

„Странно е, но съм по-добър в театъра. Чувствам сякаш разцъфвам пред публиката.“

Хю Грант, британски актьор, роден на 9 септември преди 64 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.