Фотографска изложба, озаглавена „Разговори за войната“, ще бъде открита на 20 декември от 19 часа в Мраморното фоайе на БНР. В дискусията ще се включат издателят Манол Пейков и бившият военен министър Велизар Шаламанов. Експозицията се осъществява с финансовата подкрепа на Бюрото по образователни и културни въпроси на Държавния департамент на САЩ и Международен център „Меридиан“, като реализиращ изпълнението партньор. Реализира се с партньорството на БНР и Булфото.

300 дни война

От началото на войната на Русия срещу Украйна в България започват да влизат безпрецедентно висок брой бежанци. В края на месец май вицепремиерът на България Калина Константинова съобщава за 110 000 издадени документа за закрила. 

Хиляди доброволци се организират, вълната от добро е огромна. Българите отварят домовете си за бягащите от войната, организира се хуманитарна помощ, отварят се работни места, изпраща се помощ в Украйна: от лекарства до електрически генератори и чували за трупове. Доброволците търсят начини бягащите от войната да напуснат Украйна, да достигнат до България или да преминат през нея, за да намерят подслон и сигурност. Бягащите от Украйна са предимно жени, деца, възрастни хора.

Правителствената програма за помощ е посрещната с двуполюсни мнения - от пълна подкрепа и одобрение до остра критика, обвиняваща политиците в опит да подпомогнат туристическия бранш, без да планират цялостна грижа за бежанците. Чуват се и гласове в критика за това, че бягащите от войната в Украйна получават повече подкрепа от бежанците на други военни конфликти. 

Следват 300 дни на замяна на мерки, удължаване на текущи програми, граждански натиск. На 3 ноември Парламентът взима решение за оказване на военна помощ. Месеци след началото на войната помощта все още не е реализирана.

Какво не се променя?

Войната продължава, а нуждата за разговор става все по-голяма. Чрез организирането на фотографската изложба Йоана Терзиева, консултант по психотерапия и социални услуги за деца и семейства, политик и общественик, финалист в Международната програма за лидери на Бюрото за образователни и културни въпроси към Държавния департамент на САЩ, поставя темата за българския отговор на войната срещу Украйна. Докато държавата взима окончателни решения за това как ще подкрепя бежанците от войната в Украйна, дали ще опита да ги интегрира ефективно на пазара на труда? Дали това ще се случи чрез гъвкави социални и икономически решения или ще им предложи типичните за страната ни, най-бедна в Европа, социални помощи?

Фотографиите като повод за дискусия

Посетителите на Мраморното фоайе в БНР ще могат да разгледат „Разговори за войната“ до 30.12.2022 г. Кадрите, предоставени от агенция “Булфото” и различни организации, запечатват първите моменти на украинските бежанци на българска земя - мигове на страх от неизвестното, надежда, благодарност. На официалното откриване на 20 декември в дискусия по темата за българския отговор на войната ще участват издателят, преводач и доброволец Манол Пейков, бившият министър на отбраната Велизар Шаламанов и Йоана Терзиева.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

Хайде, братя българи,

към Балкана да вървим.

Там се готви бой юнашки

за свобода, правдини. 

Цветан Радославов, автор на оригинала на българския химн, роден на 19 април преди 162 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.