Повече от 102 културни паметника в Украйна са повредени от началото на войната, съобщи Министерството на външните работи в Киев по повод Световния ден на културното наследство 19 април.

Разрушаването на културно наследство е военно престъпление и министерството обяви, че започва кампания, която цели да популяризира информацията за разрушаването църкви, музеи, библиотеки и театри от руската армия. Агенцията на ООН за образование и култура - ЮНЕСКО, потвърди, че 47 религиозни сгради, 9 музея, 28 исторически сгради, три театъра, 12 паметника и три библиотеки, са пострадали от военните действия.

Украйна има седем обекта в списъка на Световното културно наследство на ЮНЕСКО, включително Киевско-Печорската лавра, историческият център на Лвов.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Нищо не е по-коварно от еволюцията на обикновените прищевки, които се превръщат в желания.“

Томас Харди, английски писател, роден на 2 юни преди 183 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"