Най-известната и влиятелна съвременна руска оперна певица  Анна Нетребко се дистанцира от президента Владимир Путин и осъди войната в Украйна. Това написа тя във фейсбук в сряда, като изрази съжаление, че нейни минали действия и изказвания "може да са били неправилно разбрани".

Нетребко живее в Австрия. Нейните изпълнения с държавната опера в Мюнхен и Метрополитън опера в Ню Йорк бяха отменени, след като отказа публично да се дистанцира от Путин в резултат на непредизвиканата пълномащабна война срещу Украйна.

През 2014 г. тя подкрепи проруските сепаратисти в Донбас, но тогава нейната позиция не доведе до последици за кариерата ѝ, а само стана обект на критики.

"Изразително осъждам войната срещу Украйна и мислите ми са с жертвите на тази война и техните семейства", написа в сряда Нетребко. Тя уточнява, че не е член на никоя политическа партия и не е се е "съюзила с никой руски лидер".

В позицията си, разпространена в нейната страница във Фейсбук, Нетребко избягва да осъди руската военна агресия, а само казва, че осъжда войната.

Тя казва, че се е срещала с Путин "само няколко пъти" и тези срещи са били "най-вече по повод получаването на награди" и на церемонията по откриването на Олимпиадата.

„Иначе никога не съм получавала финансова подкрепа от руското правителство и живея и съм данъчен резидент в Австрия“, написа Нетребко и добави, че ще възобнови концертите си в края на май.

Нетребко обяви по-рано, че е решила да се оттегли от концертния живот вследствие на отменените изпълнения с Баварската държавна опера в Мюнхен, Германия и Метрополитън опера.

Операта в Ню Йорк съобщи, че не е готова да преразгледа статута на Нетребко. „След като прочетохме изявлението на Анна, не сме готови да променим позицията си“, се казва в изявление на генералния мениджър на Мет Питър Гелб. „Ако Анна демонстрира, че наистина и напълно се е разграничила от Путин в дългосрочен план, бих искал да проведа разговор.

Непосредствено след руската инвазия Нетребко каза, че се противопоставя на войната, но не критикува директно Путин – нещо, което избягва и в последното си изявление.

През декември 2014 г. Нетребко беше в центъра на скандал заради решението си да даде значителна сума на подкрепяните от Кремъл сепаратисти в украинския регион Донецк.

Съобщението на Нетребко от 30 март идва на фона на санкциите, наложени от Запада на организации и лица, подкрепящи Путин и неговите сътрудници във връзка с продължаващата война в Украйна.

Някои от руските изпълнители, които се противопоставят на войната, вече са напуснали Русия. Една от тях е Олга Смирнова, прима балерина на Болшой театър в Москва. Тя емигрира в Холандия в знак на протест срещу непредизвиканото нападение срещу Украйна. Чулпан Хаматова, известна руска актриса, позната с роли в международни филми, се премести в Латвия.

Успоредно с това Новосибирският държавен академичен театър за опера и балет отмени спектакъл с Анна Нетребко заради нейното "осъждане на действията" на Русия. 

"Животът в Европа и възможността да се изявява на европейски места се оказват по-важни за нея от съдбата на родината. Днес не е моментът да жертвате принципи заради по-комфортни условия на живот. Сега е моментът да направите избор", се казва в съобщението.

Преди дни Путин нападна Запада, че започнал да забранява руската култура заради "специалната военна операция". Няколко известни руски творци изгубиха ангажиментите си в чужбина, след като отказаха да осъдят войната срещу Украйна.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Правителство, което повиши цената на бирата, неминуемо пада от власт.”

Ярослав Хашек, чешки писател, роден на 30 април преди 142 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.