НИКОЛАЙ СЛАТИНСКИ, фейсбук

Тези, които много внимателно следим хода на Войната на чудовището Русия на чудовището Путин срещу Украйна, разполагаме общо-взето с една и съща информация. Изводите, които правим се различават по нашите аналитични способности и емоционалните ни преживявания.

За мен е все така ясно, както от самото начало на Войната, че главната цел на Бункерния людоед е унищожаването на Украйна като държава и на украинския народ като народ.

За съжаление, политиката на Запада спрямо Войната де факто допринася за осъществяването на тази главна цел.

Да, санкциите на Запада срещу Русия и помощта на Запада за Украйна могат да доведат до агония на Русия като държава. Те могат да позволят на Украйна да продължи съпротивата. 

Но!

Украйна страда ужасно; тя е на ръба на издръжливостта, тя губи цвета на нацията си; все повече хора я напускат и мнозина от тях завинаги; големи части от територията й са опустошени; индустрията й е свита на една трета, като от другите две трети половината е невъзстановима и трябва да бъде изграждана от нулата. А откъде хора за това? Разбита е критичната инфраструктура практически в половината от страната. Добивната промишленост като цяло не съществува вече. Минирани са хиляди квадратни километри; огромни плодородни почни са съсипани или разорани и разорени. Всеки 6 месеца на безумна агресия срещу Украйна съкращават нейния човешки, икономически, инфраструктурен и ресурсен потенциал на 4-5%. Сами пресметнете какво става с Украйна за вече 4-5 пъти по 6 месеца Война и какво ще бъде ако се воюва още 4-5 пъти по 6 месеца.

Пред очите и безочието на Запада протича системно унищожаване на европейска държава с европейски народ, изтеглили кошмарната къса клечка да имат за съсед държава чудовище с диктатор чудовище!

Една от причините да пиша постоянно е, за да се знае някога, когато това, което е в Украйна Днес сполети България Утре, че е имало такива като мен, които са се опитвали да събудят нашето общество и политиците ни, че Бедата е тръгнала към нас. Ние вече не можем да я спрем, но можем да се подготвим да й се опрем, да й се противопоставим.

Все още можем! 

Политици, събудете се! Българи, опомнете се!

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Младите синове на страната са пръснати като пилци из чужбина… Досега имаха емиграция от интелигентни хора само Русия и Турция… Сега и България се нареди в тая редица на мракобесието…"

Рачо Стоянов, български писател, драматург и преводач, роден на 7 октомври преди 141 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.