DW

Украински дронове, които са снабдени с камери за нощно виждане, вече могат нощем да локализират руски военни машини, да ги обстрелват и унищожават. И то благодарение на Илон Мъск, пише The Times, цитиран и от редица германски медии.

Предприемачът визионер безусловно подкрепи Украйна и дори официално предизвика руския агресор в лицето на Владимир Путин на дуел.

Но по-важно от този символичен жест беше друго. В отговор на молбата на украинския вицепремиер Михайло Федоров компанията на Мъск SpaceX активира сателитен интернет от спътниците от системата Starlink и усилено снабдява Украйна с необходимите терминали. Така украинците имат достъп до сателитен интернет, който е много важен, защото в условията на война другите комуникационни системи бързо могат да отпаднат. С терминал за сателитен интернет от Starlink си служи и украинският президент Володимир Зеленски за своите много ефектни речи пред различни западни парламенти.

Украинските ВВС разполагат с неограничен достъп до интернет

Сега системите на Мъск са се включили реално и в самите бойни действия, твърдят военни експерти пред британския седмичник. Подразделението "Аеророзвидка" на украинските Военновъздушни сили е модифицирало своите разузнавателни дронове по такъв начин, че нощем те могат не само да локализират източници, но и да обстрелват тези цели с противотанкови гранати. Пред лондонския вестник един от ръководителите на украинското подразделение казва, че с помощта на сателитната система на Starlink пилотите на тези дронове и съответните снайперисти могат нощем да се свържат с безпилотните машини и да унищожават руски военни обекти. "Аеророзвидка" изпълнява до 300 мисии на ден.

Илон Мъск все пак предупредил украинците да използват неговия сателитен интернет само при необходимост, защото той е единствената функционираща система за комуникация в Украйна и лесно може да се превърне в мишена за руските правителствени хакери. За момента обаче те не са успели да пробият системата, твърди Михайло Федоров пред "Вашингтон Пост".

Мъск снабдява Украйна и с батерии

Технологичната империя на Илон Мъск доставя в Украйна не само терминали и модеми за сателитния интернет. Доставки вече пристигат и от най-бляскавото бижу в технологичната колекция на милиардера - фирмата "Тесла". Тя снабдява Украйна с мощни акумулаторни батерии, които влизат в действие при спиране на тока и така поддържат терминалите за сателитен интернет. С помощта на тези акумулаторни батерии потребителите могат бързо и лесно да сменят своето местонахождение и така да възпрепятстват опитите на руснаците да ги локализират.

Руснаците добре знаят колко интензивно помага Мъск на Украйна - и съответно се опитват да заглушават сателитните предаватели на Starlink. Но милиардерът твърди, че този проблем вече е решен: новият ъпдейт на софтуера съумява да заобиколи заглушителите.

„Казват, че блус певците винаги плачат в халба с бира. Но знаете ли какво? Аз не пия.“

Би Би Кинг, американски китарист, роден на 16 септември преди 99 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.