DW

Украински дронове, които са снабдени с камери за нощно виждане, вече могат нощем да локализират руски военни машини, да ги обстрелват и унищожават. И то благодарение на Илон Мъск, пише The Times, цитиран и от редица германски медии.

Предприемачът визионер безусловно подкрепи Украйна и дори официално предизвика руския агресор в лицето на Владимир Путин на дуел.

Но по-важно от този символичен жест беше друго. В отговор на молбата на украинския вицепремиер Михайло Федоров компанията на Мъск SpaceX активира сателитен интернет от спътниците от системата Starlink и усилено снабдява Украйна с необходимите терминали. Така украинците имат достъп до сателитен интернет, който е много важен, защото в условията на война другите комуникационни системи бързо могат да отпаднат. С терминал за сателитен интернет от Starlink си служи и украинският президент Володимир Зеленски за своите много ефектни речи пред различни западни парламенти.

Украинските ВВС разполагат с неограничен достъп до интернет

Сега системите на Мъск са се включили реално и в самите бойни действия, твърдят военни експерти пред британския седмичник. Подразделението "Аеророзвидка" на украинските Военновъздушни сили е модифицирало своите разузнавателни дронове по такъв начин, че нощем те могат не само да локализират източници, но и да обстрелват тези цели с противотанкови гранати. Пред лондонския вестник един от ръководителите на украинското подразделение казва, че с помощта на сателитната система на Starlink пилотите на тези дронове и съответните снайперисти могат нощем да се свържат с безпилотните машини и да унищожават руски военни обекти. "Аеророзвидка" изпълнява до 300 мисии на ден.

Илон Мъск все пак предупредил украинците да използват неговия сателитен интернет само при необходимост, защото той е единствената функционираща система за комуникация в Украйна и лесно може да се превърне в мишена за руските правителствени хакери. За момента обаче те не са успели да пробият системата, твърди Михайло Федоров пред "Вашингтон Пост".

Мъск снабдява Украйна и с батерии

Технологичната империя на Илон Мъск доставя в Украйна не само терминали и модеми за сателитния интернет. Доставки вече пристигат и от най-бляскавото бижу в технологичната колекция на милиардера - фирмата "Тесла". Тя снабдява Украйна с мощни акумулаторни батерии, които влизат в действие при спиране на тока и така поддържат терминалите за сателитен интернет. С помощта на тези акумулаторни батерии потребителите могат бързо и лесно да сменят своето местонахождение и така да възпрепятстват опитите на руснаците да ги локализират.

Руснаците добре знаят колко интензивно помага Мъск на Украйна - и съответно се опитват да заглушават сателитните предаватели на Starlink. Но милиардерът твърди, че този проблем вече е решен: новият ъпдейт на софтуера съумява да заобиколи заглушителите.

„Вложих толкова много енергия да стигна върха, че приемам стреса да бъда там.”

Пласидо Доминго, испански оперен певец, роден на 21 януари преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...