Международният съвет на музеите (ICOM) публикува "Спешен червен списък на застрашените културни ценности" в Украйна, с цел да се бори срещу незаконния трафик, подсилен от руската инвазия, съобщи "Франс прес".В листата влизат вековни икони, древни ръкописи, произведения на заятчийството.

Със списъка ICOM се надява да предложи ефективна справка за идентифициране на ограбени и откраднати културни ценности в Украйна, когато започнат да се появяват през следващите седмици, месеци и години, се казва в прессъобщение.

Инициативата на международната мрежа от музейни професионалисти, която обхваща близо 140 страни, "идва в точния момент в борбата срещу незаконния трафик на украинско културно наследство - дългогодишно явление в региона, подсилено от руската инвазия".

"Действително скорошните доклади за масовото разграбване на Музея на изкуствата "Олексий Шовкуненко" в Херсон от руските войски, изтеглящи се от града на 11 ноември, показват, че тази заплаха е налице и се извършва систематично", продължава ICOM.

Списъкът включва ръкописи, датиращи от 13-и до 19-и век, древни християнски икони, както и съвременни рисунки и картини от движенията на наивизма, авангардизма и социалистическия реализъм, занаятчийски предмети, костюми, бижута.

За да се бори срещу незаконния трафик на културно наследство, Международният съвет на музеите, основан през 1946 г., си сътрудничи с организации като Интерпол и Световната митническа организация (СМО).

В Украйна ООН използва сателитни изображения, за да наблюдава унищожаването на културни ценности и наследство, причинено от войната на Путин. ЮНЕСКО, агенцията на ООН, която отговаря за културата, в края на октомври регистрира 207 културни обекта, повредени от началото на руската инвазия на 24 февруари. Това са 88 религиозни обекта, 15 музея, 76 сгради с историческо и/или художествено значение, 18 паметника и 10 библиотеки.

---

Три камиона без номера са натоварили шедьори на културата от 17 и 19 век от музея "Олексий Шовкуненко" в Херсон (снимките долу)

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Инквизиторите горят книги напразно. Всяка книга, която има какво да каже, гори със смях, защото книгите, които си заслужават, излизат отвъд своите страници.”

Бохумил Храбал, чешки писател, роден на 28 март преди 111 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...