DW

Руската рок звезда и заклет пацифист Юрий Шевчук трябва да плати глоба в размер на 50 хиляди рубли (около 800 евро) за "дискредитиране на руските въоръжени сили", реши съдът в град Уфа, Башкирия. По време на концерт на групата му ДДТ в Уфа на 18 май той се обърна към публиката с реч за жертвите на конфликта в Украйна и обяви, че "родината не е задникът на президента, който трябва да се целува постоянно". 

Според Шевчук родината много повече се символизира от възрастната жена, която продава картофи на гарата. Тогава полицията разпитва Шевчук в продължение на един час и съставя протокол, в който се посочва, че той е дискредитирал въоръжените сили на Русия. Протоколът е изпратен в родния град на изпълнителя Санкт Петербург.

Шевчук и преди се е противопоставял на военните конфликти

Съдът обаче връща документа с аргументацията, че не е ясно как певецът е обидил войниците. Според публикации в медиите всички съдии в Санкт Петербург са отказали да разгледат делото на Шевчук. 

Певецът винаги се е изказвал принципно против войната и многократно е критикувал руския тоталитаризъм, цензурата в пресата и кастовата система пред президента Путин. През юли случаят е препратен към съд в Уфа, който сега е наложил глобата.

Съдийката Юлия Егорова обосновава присъдата си с "негативните изказвания" на Шевчук по адрес на президента. Самият Шевчук припомня на съда, че винаги се е противопоставял на войните - във Виетнам, Афганистан, Югославия, Чечения, Абхазия, Грузия, Осетия, Карабах и Ирак. През 2014 година той разкритикува и анексията на Крим. Музикантът е на мнение, че политическите проблеми трябва да се решават по дипломатически път. 

Конституционен ли е законът за "дискредитиране на въоръжените сили"?

Според адвокатите на изпълнителя Конституционният съд на Русия трябва да се произнесе дали приетият през март закон за "дискредитиране на въоръжените сили" не противоречи на основния закон, но искането им не е било одобрено. При повторно нарушение 65-годишният певец може да бъде осъден на до пет години затвор. 

През юли във Владивосток мъж беше глобен, защото държи плакат с изказването на Шевчук, че "родината не е задникът на президента, който трябва да се целува постоянно".

„Ако искаш мъжете да са добри с теб, трябва да се държиш отвратително с тях; отнасяш ли се както трябва, те ще те накарат да си платиш за това.” 

Съмърсет Моъм, английски писател, роден на 25 януари преди 151 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...