DW

Руската рок звезда и заклет пацифист Юрий Шевчук трябва да плати глоба в размер на 50 хиляди рубли (около 800 евро) за "дискредитиране на руските въоръжени сили", реши съдът в град Уфа, Башкирия. По време на концерт на групата му ДДТ в Уфа на 18 май той се обърна към публиката с реч за жертвите на конфликта в Украйна и обяви, че "родината не е задникът на президента, който трябва да се целува постоянно". 

Според Шевчук родината много повече се символизира от възрастната жена, която продава картофи на гарата. Тогава полицията разпитва Шевчук в продължение на един час и съставя протокол, в който се посочва, че той е дискредитирал въоръжените сили на Русия. Протоколът е изпратен в родния град на изпълнителя Санкт Петербург.

Шевчук и преди се е противопоставял на военните конфликти

Съдът обаче връща документа с аргументацията, че не е ясно как певецът е обидил войниците. Според публикации в медиите всички съдии в Санкт Петербург са отказали да разгледат делото на Шевчук. 

Певецът винаги се е изказвал принципно против войната и многократно е критикувал руския тоталитаризъм, цензурата в пресата и кастовата система пред президента Путин. През юли случаят е препратен към съд в Уфа, който сега е наложил глобата.

Съдийката Юлия Егорова обосновава присъдата си с "негативните изказвания" на Шевчук по адрес на президента. Самият Шевчук припомня на съда, че винаги се е противопоставял на войните - във Виетнам, Афганистан, Югославия, Чечения, Абхазия, Грузия, Осетия, Карабах и Ирак. През 2014 година той разкритикува и анексията на Крим. Музикантът е на мнение, че политическите проблеми трябва да се решават по дипломатически път. 

Конституционен ли е законът за "дискредитиране на въоръжените сили"?

Според адвокатите на изпълнителя Конституционният съд на Русия трябва да се произнесе дали приетият през март закон за "дискредитиране на въоръжените сили" не противоречи на основния закон, но искането им не е било одобрено. При повторно нарушение 65-годишният певец може да бъде осъден на до пет години затвор. 

През юли във Владивосток мъж беше глобен, защото държи плакат с изказването на Шевчук, че "родината не е задникът на президента, който трябва да се целува постоянно".

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„В слушането на музика, четенето на книги и гледането на филми наравно участват както създателите, така и консуматорите. Всеки със своята интелигентност, глупост, тъга, веселие, моментно настроение.“

Рангел Вълчанов, български режисьор, роден на 12 октомври преди 96 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.