DW

"Баща ми е украинец, майка ми - рускиня. Те никога не са били врагове", заявява в свое видеообръщение Марина Овсянникова. Посланието на руската журналистка, в което тя изразява съжаление, че е работила за "кремълската пропаганда", бе публикувано малко след протестната й акция в ефира на руския държавен "Первый канал".

Овсянникова се превърна в световна сензация, след като се появи в студиото по време на централната емисия новини с антивоенен плакат, на който беше изписано: "Спрете войната. Не вярвайте на пропагандата. Тук ви лъжат. Руснаците са срещу войната".

След протеста на Овсянникова: какво я очаква?

По информация на руската агенция ТАСС Овсянникова е била задържана непосредствено след като е застанала пред камерата по време на предаването "Время". Тя вероятно ще бъде подведена под отговорност за "публични действия, насочени към дискредитиране на действията на руските въоръжените сили с цел защита на интересите на Руската федерация и нейните граждани", става ясно от съобщението на информационната агенция. Според наскоро прието законодателство в Русия разпространяването на "фалшиви новини" за руската армия може да бъде наказано с до 15 години затвор, припомня британският "Гардиън". Изданието добавя, че Марина Овсянникова може да бъде обвинена и за насърчаване на "гражданско неподчинение" с призива си към руснаците да протестират срещу войната. 

Източниците на ТАСС потвърждават, че Овсянникова е редактор в "Первый канал". Тя е родена през 1978 година в Одеса. Според публикации в социалните мрежи тя живее в Москва. В Туитър Михаил Ходорковски пише, че тя е майка на две деца. 

Докато има смели хора като Марина Овсянникова

Марина Овсянникова е първият редактор в руска държавна медия, който  публично се обявява против войната в Украйна. От началото на офанзивата, която Кремъл официално нарича "специална операция", близо 15 000 души в Русия са задържани заради участието им в антивоенни протести. Десетки руски медии са блокирани, а достъпът до платформи като Фейсбук и Инстаграм е преустановен. 

Смелата постъпка на Овсянникова отприщи вълна от подкрепа по цял свят. "Докато има смели хора като Марина Овсянникова, продуцент в руския "Первый канал", която тази вечер протестира срещу руската война и пропагандата, и като демонстрантите по улиците Русия - все още има шанс за по-добро бъдеще", написа латвийският външен министър Едгар Ринкевич в Туитър. 

"Нека актът на тази жена послужи за начало, за пример за всички нас", написа във Фейсбук бившият руски депутат и опозиционер Дмитрий Гудков. Украинският президент Володимир Зеленски също благодари на руснаците, "които не се страхуват да протестират" и "специално на жената, която влезе в студиото на "Первый канал" с плакат срещу войната". 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„В живота, както и в изкуството, аз мога да се справя със себе си и без Господ Бог. Но не мога да съществувам - аз, страдащият човек - без нещо по-голямо от мен, нещо, което изпълва целия ми живот - без творческата сила.“

Ван Гог, холандски художник, роден на 30 март преди 170 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията