След миланския университет "Бикока", който свали от програмата си курс за творчеството на Достоевски, за да даде своя принос към санкциите срещу Русия , подобно решение взе и  ръководството на Филхармонията на Кардиф.

Тя премахна "неподходящи" произведения на Пьотр Илич Чайковски от програмата на свой предстоящ концерт след като Путин нападна Украйна. Събитието ще се състои на 18 март в столицата на Уелс, като вместо обявените предварително увертюра "1812" и "Славянски марш" ще звучат творби на Дворжак, Елгар и филмовия композитор Джон Уилямс, уточнява лондонското радио "Класик ФМ".

Увертюрата "1812" е написана от Чайковски през 1880 г. и възхвалява военните победи на Русия след Наполеоновата офанзива в началото на XIX век.

"В светлината на руската инвазия в Украйна Кардифската филхармония смята, че обявената програма, която включва "1812", е неподходяща за настоящия момент – се казва в изявление на оркестъра. – Оркестърът се надява, че ще продължите да го подкрепяте и ще оцените новата програма."

Един от оркестрантите "има роднина, който е пряко замесен в ситуацията в Украйна и ние се опитваме да уважим това", уточни още говорител на Филхармонията пред местното издание The National Wales.

Според първоначалния замисъл концертът, посветен изцяло на творчеството на Чайковски, е трябвало да започне със "Славянски марш", който също е на военна тематика. После да продължи с Втората симфония - позната още като "Малоруска" или "Украинска" и считана за враждебна към Украйна, сюитата "Спящата красавица" и да завърши с увертюрата "1812".

"Засега нямаме планове да изпълняваме така замислената програма, посветена на Чайковски – допълва говорител на оркестъра. – Не смятаме, че се налагат промени по програмите ни от летните и есенни концерти, в които ще прозвучат произведения на Рахманинов, Прокофиев и Римски Корсаков. В обобщение мога да заявя, че това решение е изключение и е взето с най-добри намерения."

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ПОЗИЦИЯ

    Библио-сарайският синдром

    В България проруската Пета колона е проникнала масово в парламента, правителството, президентството (особено!) и в съдебната система. Ние сме единствената страна в ЕС и НАТО, начело на която стои отявлен прорашистки държавен глава

„Поезията е своеобразен опит да се предизвика удивление. Ролан Барт казва, че да се удивляваш, е равносилно да си влюбeн. И може би това е формулата за успеха в поезията."

Иван Теофилов, български поет, роден на 24 март преди 92 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията