Известната татарска актриса Чулпан Хаматова (47) избяга от Русия заради войната на Путин в Украйна, съобщи "Комерсант". Тя разказа за това в интервю с Екатерина Гордеева и добави, че се страхува да се върне в Русия, за да "не загуби съвестта си" или да "не попадне в затвора" според новия закон, който забранява да се говори за войната. 

Хаматова се намира в Латвия заедно с дъщеря си. "Да излъжа себе си, да излъжа целия свят, да живея в лъжа. Това в най-добрия случай, ако не ме заставят да кажа на черното - бяло", разглежда тя изгледите за връщане. "Не съм предател и обичам родината си", подчерта Чулпан пред Гордеева. 

Актрисата, която оглавява фонда за онкоболни деца "Подари живот", потвърди, че той продължава работата си в Русия. Хаматова обаче призна, че поради санкциите лечението на децата с ракови заболявания сериозно ще пострада. Между 50 и 90% от лекарствата и оборудването са внос, каза тя. 

Покрай своята благотворителна дейност Чулпан Хаматова доскоро бе поддръжник на Путин. През 2012 г. тя се снима в подкрепа на неговата предизборна кампания.

"Няма нищо по-важно от здравето на децата. Владимир Путин нито веднъж не остана равнодушен към молбите на фонда "Подари живот" и към лекарите, които фондът подкрепя. Всички обещания, които е давал на "Подари живот", са били изпълнени. Помощта трябва да е осезаема. Затова аз ще гласувам за него", се казваше в нейното видеообръщение. В отговор на критики заради това участие тя бе заявила, че решението си е нейно и че без помощта на държавата не може да се помогне истински на болните деца. Затова тя - макар и далеч от политиката - била съгласна да живее по тези правила. 

Въпреки тази част от биографията си Чулпан Хаматова бе сред интелектуалците, които още на 25 февруари се изказаха публично срещу войната в Украйна и призоваха за прекратяване на бойните действия. Актрисата се подписа и в писмо от името на различни руски НПО и благотворителни фондове с призив да бъдат започнати преговори, защото "силовите методи за разрешане на конфликти са нехуманни".

Хаматова се е снимала във филмите "Доктор Лиза", "Сбогом, Ленин", "72 метра", "Тувалу", "Зулейха отваря очи", "Нуреев - бялата врана", сериалите "Децата на Арбат", "Д-р Живаго" и др. Една от последните й роли е в "Петрови в грипа" на дисидента Кирил Серебренников, показан миналата година в Кан. 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Музиката принадлежи на всички. Само звукозаписните компании все още вярват, че те са собствениците й.“

Джон Ленън, английски музикант, роден на 9 октомври преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.