Известната татарска актриса Чулпан Хаматова (47) избяга от Русия заради войната на Путин в Украйна, съобщи "Комерсант". Тя разказа за това в интервю с Екатерина Гордеева и добави, че се страхува да се върне в Русия, за да "не загуби съвестта си" или да "не попадне в затвора" според новия закон, който забранява да се говори за войната. 

Хаматова се намира в Латвия заедно с дъщеря си. "Да излъжа себе си, да излъжа целия свят, да живея в лъжа. Това в най-добрия случай, ако не ме заставят да кажа на черното - бяло", разглежда тя изгледите за връщане. "Не съм предател и обичам родината си", подчерта Чулпан пред Гордеева. 

Актрисата, която оглавява фонда за онкоболни деца "Подари живот", потвърди, че той продължава работата си в Русия. Хаматова обаче призна, че поради санкциите лечението на децата с ракови заболявания сериозно ще пострада. Между 50 и 90% от лекарствата и оборудването са внос, каза тя. 

Покрай своята благотворителна дейност Чулпан Хаматова доскоро бе поддръжник на Путин. През 2012 г. тя се снима в подкрепа на неговата предизборна кампания.

"Няма нищо по-важно от здравето на децата. Владимир Путин нито веднъж не остана равнодушен към молбите на фонда "Подари живот" и към лекарите, които фондът подкрепя. Всички обещания, които е давал на "Подари живот", са били изпълнени. Помощта трябва да е осезаема. Затова аз ще гласувам за него", се казваше в нейното видеообръщение. В отговор на критики заради това участие тя бе заявила, че решението си е нейно и че без помощта на държавата не може да се помогне истински на болните деца. Затова тя - макар и далеч от политиката - била съгласна да живее по тези правила. 

Въпреки тази част от биографията си Чулпан Хаматова бе сред интелектуалците, които още на 25 февруари се изказаха публично срещу войната в Украйна и призоваха за прекратяване на бойните действия. Актрисата се подписа и в писмо от името на различни руски НПО и благотворителни фондове с призив да бъдат започнати преговори, защото "силовите методи за разрешане на конфликти са нехуманни".

Хаматова се е снимала във филмите "Доктор Лиза", "Сбогом, Ленин", "72 метра", "Тувалу", "Зулейха отваря очи", "Нуреев - бялата врана", сериалите "Децата на Арбат", "Д-р Живаго" и др. Една от последните й роли е в "Петрови в грипа" на дисидента Кирил Серебренников, показан миналата година в Кан. 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ПОЗИЦИЯ

    Библио-сарайският синдром

    В България проруската Пета колона е проникнала масово в парламента, правителството, президентството (особено!) и в съдебната система. Ние сме единствената страна в ЕС и НАТО, начело на която стои отявлен прорашистки държавен глава

„В поезията има двама гиганти – суровият Омир и финият Шекспир. В музиката също има двама гиганти – мислителят Бетовен и супермислителят Берлиоз.”

Модест Мусоргски, руски композитор, роден на 21 март преди 184 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията