МИОДРАГ СОРИЧ, DW 

Дискусията тепърва набира скорост: нима е допустимо руските граждани да си пътуват свободно като туристи из Испания или Франция, докато армията на Кремъл избива в Украйна хиляди жени и деца? Не, подобно нещо не е редно – все повече хора в ЕС споделят това мнение.

И наистина, страните от Шенген не би трябвало да издават туристически визи на руснаци. Поне докато продължава руската окупация на части от Украйна. Защото милиони руски граждани и досега подкрепят тази война или се правят, че тя не ги засяга. На тях трябва да им се покаже ясно, че са нежелани в Европа. Много московчани явно нямат задръжки да посещават кафенета и ресторанти, докато много техни сънародници в Украйна проливат невинна кръв. В цивилизования свят подобно нещо е неприемливо.

Има и известна несправедливост

Да, несъмнено би било несправедливо на общо основание да се отказват туристически визи на руснаци, защото мярката ще засегне и напълно невинни хора - например такива, които не подкрепят войната, но пък нямат куража да протестират срещу нея. Само че подобни “колатерални щети“ няма как да се избегнат напълно.

Нито пък обстоятелството, че след подобна мярка някои руснаци още по-силно ще се солидаризират с позицията на Кремъл. Дори и така да е!Но необезпокояваните им почивки по Лазурния бряг и шопингът по Шан-з-Елизе в никакъв случай не бива да продължават. У някои от тези хора ще се породи неприятното усещане, че са изправени на подсъдимата скамейка. И точно такава е целта! Не може отношението към руснаците да си остане напълно нормално по време на война, която тяхната родина води. Също както не е било нормално и отношението към германците между 1939 и 1945 година, както и в първите години след края на Втората световна война.

Има и аспекти, свързани със сигурността, които биха оправдали мярка, като спирането на туристическите визи за руснаци. Руският гражданин Вадим Красиков пристигна именно с туристическа виза в Берлин, за да разстреля там хладнокръвно един грузинец, потърсил в Германия политическо убежище – вероятно по поръчка на ФСБ. Това превръща Русия в „терористична държава“, както отбелязват редица германски външнополитически експерти. И Европа трябва да се пази от нея.

Общи мерки на всички държави от Шенген

Въпреки това трябва да има изключения – определени руски граждани трябва да имат възможност да пътуват до ЕС. Защото Германия и Европа имат демографски проблем. Много компании от години търсят подходящи специалисти, а милиони руснаци – основно млади и образовани – вече дойдоха в Европа. Това трябва да се насърчава и в бъдеще. Достъп до ЕС трябва да имат също и руските студенти или учени, които искат да продължат образованието си или да придобият по-добра квалификация, както и представителите на руската опозиция. В ограничен размер трябва да са възможни и посещенията на близки и роднини.

Важно е правителствата на всички шенгенски държави да се споразумеят около общи правила – включително и за вдигане на санкциите, когато в Украйна се установи траен мир.

Вече от месеци мнозинството от германците подкрепя доставките на тежки оръжия за Украйна, а срещу това се обявява по-малка част от обществото – главно поради поуките от германската история. И точно това малцинство би приветствало спирането на туристическите визи за руснаци, защото тази форма на санкции дава бърз ефект, без да застрашава човешки живот.

Медиите няма да могат да игнорират тази мярка

Дори подчинените на държавата руски медии няма да са в състояние да игнорират подобна мярка на ЕС. Първоначално те, разбира се, ще я коментират подигравателно. Не е изключено дори иронично да апелират и към други западни държави да последват мярката на ЕС.

Но все някой ден ще бъдат принудени да започнат да обясняват на руснаците колко по-добре ще се чувстват, ако си стоят у дома, вместо да пътуват в чужбина. И как московските кафенета и ресторанти ще са вече по-хубави от чуждите. Също както едно време – в Съветския съюз.

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.