Проф. Николай Слатински коментира във "Фейсбук" речта на Цвета Караянчева - председател на Народното събрание, пред актива на ГЕРБ в Лом:

Еми хОди пеша, бе!

Господи, това ни е председателката на парламента!

Освен диалекта, неправилните граматични форми, странните артикулации и сбъркания словоред при говоренето, тя днес направи принос, уникален принос в обществените отношения!

Значи редно е всеки да ползва само това от различните инфраструктури и логистики, което е построено при управлението на неговата партия! Ако е в опозиция, да не е посмял да разчита на нещо, на което партията на властта е рязала лентата!

От това ще спечели преди всичко БСП, защото единствено тя се е признала за наследница на БКП, та затова има изключителното право да използва НДК, например!

Ужас, никога толкова много хора на толкова високи позиции в държавата не са говорили толкова много нелепици!

Докато страдах душевно от подобен прискърбен факт, в ушите ми зазвуча една песничка на великия Владимир Висоцки, твърде подходящо наречена „Диалог у телевизора“:

— Ой! Вань! Гляди-кось, попугайчики!

Нет, я, ей-богу, закричу!..

Действително, като ги слушам тези като тази, направо ми иде да викна:

- Нет, я, ей-богу, закричу!..

Постепенно, поуспокоил се и примирен с кармата, участта, ориста и съдбата ни българска - точно такива да ни управляват, аз продължих да си подпявам същата песен на Висоцки:

— Ой! Вань! Смотри, какие клоуны!

Рот — хоть завязочки пришей…

„Жените са глупави да претендират, че са равни на мъжете. Те ги превъзхождат и винаги са ги превъзхождали.“

Уилям Голдинг, английски писател, роден на 19 септември преди 113 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.