НИКОЛАЙ МИЛЧЕВ, "Фейсбук"

Някои ще кажат, че точно сега не му е времето, че друг възел трябва да бъде разсечен, но аз искам с болка да отбележа и да подчертая с черен молив:

Мафия има не само в политиката, в държавното управление, в икономиката, в телевизиите, в болниците и в образованието - мафия има и в културата.

Тежка културна мафия, която подмени естетическите критерии с угодничество, мода и конюнктура. Малцината новопосочени избраници в областта на литературата, театъра, музиката и останалите сфери на изкуството от няколко десетилетия са вечно правилни и вечно поклонени на властта.

Творческите съюзи се управляват от партийнопослушни хора, чиято главна цел е да се облагодетелстват лично и да чакат нови бонуси.

Живеем в застой и блато, в които само две-три издателства и само няколко имена имат право на книжарници, реклами, фойерверки, подиуми и ефири. Нищо друго не съществува.

Но да сте чули гласовете на тези олимпийци сега? Аз лично не ги чувам. И не съм изненадан.

Макар някои да твърдят, че чуват мълчанието им.

Може и да не му е точно сега времето да се говори за мафия в културата, но такава има и тя е не по-малко опасна.

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„В слушането на музика, четенето на книги и гледането на филми наравно участват както създателите, така и консуматорите. Всеки със своята интелигентност, глупост, тъга, веселие, моментно настроение.“

Рангел Вълчанов, български режисьор, роден на 12 октомври преди 96 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.