"Българската изложба в Париж през 2015 година е струвала 700 хиляди лева", заяви на пресконференция министърът на културата Велислав Минеков. "Това е първият случай, при който България е платила, за да покаже свое изкуство в чужбина - нещо, което е носило само приходи", заяви още той.

На 16 април страната ни открива в "Лувъра" изложбата "Епопея на тракийските царе - археологически открития в България". Показани са 1629 артефакта от 17 български музея, а експозицията продължава до 20 юли същата година.

Проф. Минеков се възмути, че това е първият случай, в който България плаща, за да покаже историята си, а до този момент е било обратното и даде пример с 1974 година, когато е била първата изложба с български съкровища във Вашингтон:

"В онези години, когато тази „валута“ се цени също толкова много, тя носи на България близо 5 милиона долара. След този успех започва показване на нашите съкровища по целия свят. Това е носило огромни приходи. За първи път ние плащаме, за да представим нашето културно наследство. Такова нещо никога не се е случвало".

Минеков съобщи още, че скоро Великобритания, Германия и Норвегия ще ни върнат културни ценности. 

Той обяви, че е назначен новият директор на Националния институт за недвижимо културно наследство. Това е арх. Петър Петров.

Професор Минеков е сезирал прокуратурата за ремонта на софийското Ларго и на Националната гимназия за древни езици и култури, но по думите му отговор засега няма.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Актьорите се вземат прекалено насериозно. Самюел Бекет е важен, Джеймс Джойс е важен. Те оставиха нещо след себе си. Но дори Лоурънс Оливие е тотално неважен. Да играеш роля е много просто, но актьорите се опитват да го изкарат изкуство.“

Ричард Харис, ирландски актьор, роден на 1 октомври преди 92 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?