ОГНЯН СТАМБОЛИЕВ, ПЕН-България

Безскрупулните, алчни, корумпирани управници само за 11 години във властта вече съсипаха съвременна България -  някога една от първите държави в  Европа, описана от известния английски историк медиевист проф. Норман Дейвис. Ето какво ни напомня този именит  учен със световна слава:

„Около 1265-а година, понятия като Англия, Франция, Германия, Испания и много други са доста далеч от днешния им смисъл. През цялото 13-то столетие в Европа изобщо не може да се говори за национални държави. И, ако по онова време някъде в Европа наистина се е развивала национална самоличност, то би имало смисъл само по отношение на някои неголеми страни, които успяват да се обособят от своите съседи. Такива страни са Португалия и Дания, а на Балканите – Сърбия и България. През 80-те години на ХIIти век и Сърбия, и България утвърждават своята независимост от Византия. И, което е по-важно, създават собствени православни църкви със свои патриарси. Именно това дава мощно оръжие на тези държави в борбата им за собствена идентичност, позволява им да изградят собствени национални елити, прави възможно създаването на национални институции.

През 13-то столетие България е много по-напреднала и от Сърбия, и от Португалия, и от Дания. По онова време сръбската държава е била само кралство, докато България е международно признато царство-империя още от Х век. Българският народ има своя независима международно призната църква още от времето на цар Петър I. „

Проф. Дейвис доказва също, че: „Аспарухова България е включвала и цяла Румъния, а българите са най-старата нация на Стария континент. С най- старата писменост и култура. Да погледнем само как са построени старите столици Плиска, Преслав, Велико Търново. Не говори ли това за една високоразвита цивилизация?” – пише проф. Норман Дейвис.

Да си спомним и за думите на друг именит учен историк, академик Дмитрий  Лихачов, който нарече България „Империя на духа”, дала писменост, култура, църква на редица народи. А какво направи ГЕРБ с тази „Империя на духа”,   унизи с нелепите си реформи и обидния бюджет  от половин процент – десет пъти по- малко от страните в Европа.

Това, че сме на дъното вече го знаят и децата. От десет години не само, че не сме мръднали, но и слизаме все надолу. Интересно що за чудо е това наше дъно?  Трябва да попитаме геолозите. Може би е най- дълбокото на планетата... И продължаваме да „мълчим като риби и да търпим като волове” / думи на великия Ботев, когото вече взеха да цензурират в учебниците на нашите деца!/. Но нали и в класацията по свобода на словото сме твърдо на 111- място в света след африканската Гвинея, а пък по корупция, сме все пак, макар и последни в Европа, в световен план,  по- напред – на 74-тото... Но за нашите управляващи май все още важи максимата на Мария Антоанета „След нас и потоп!”. Но от историята знаем нейната съдба, нали?!

 П.П. И още една справка:

По данни на Евростат за 2019 г. българите са най-застрашени от бедност и социална изолация в Европа – 32, 8%. След нас се нарежда Румъния, която управляващите непрекъснато дават за лош пример.

По данни на Евростат от 1 януари 2020 г. България е на опашката по размер на минимална работна заплата- 312 евро. Румъния пак е пред нас с 466 евро, Унгария-487 евро, Гърция-758 евро.

По данни на Евростат 34% от българите нямат пари, за да се топлят, което пак ни нарежда на опашката в Европа. По този параметър само Литва ни диша във врата.

България е първенец в статистиката по социално неравенство, защото всеки четвърти е принуден да се справя с до 413 лева месечно. За справка минималната работна заплата е 610 лева.

Според данни на НСИ всеки трети българи не може да посрещне неочакван разход.

И най-страшното ни казва НСИ. А то е, че 40% от българските деца живеят в социални лишения.

През 2019 година  „само“ 1 586 200 българи са били под прага на бедността...

И да не забравяме старата българска мъдрост: „ ЗЛОТО УСПЯВА САМО, КОГАТО ДОБРОТО БЕЗДЕЙСТВА!”

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Все още обичам хората, които съм обичала, независимо че ги избягвам, когато ги срещна на улицата.”

Ума Търман, американска актриса, родена на 29 април преди 55 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.