ОГНЯН СТАМБОЛИЕВ, ПЕН-България

Безскрупулните, алчни, корумпирани управници само за 11 години във властта вече съсипаха съвременна България -  някога една от първите държави в  Европа, описана от известния английски историк медиевист проф. Норман Дейвис. Ето какво ни напомня този именит  учен със световна слава:

„Около 1265-а година, понятия като Англия, Франция, Германия, Испания и много други са доста далеч от днешния им смисъл. През цялото 13-то столетие в Европа изобщо не може да се говори за национални държави. И, ако по онова време някъде в Европа наистина се е развивала национална самоличност, то би имало смисъл само по отношение на някои неголеми страни, които успяват да се обособят от своите съседи. Такива страни са Португалия и Дания, а на Балканите – Сърбия и България. През 80-те години на ХIIти век и Сърбия, и България утвърждават своята независимост от Византия. И, което е по-важно, създават собствени православни църкви със свои патриарси. Именно това дава мощно оръжие на тези държави в борбата им за собствена идентичност, позволява им да изградят собствени национални елити, прави възможно създаването на национални институции.

През 13-то столетие България е много по-напреднала и от Сърбия, и от Португалия, и от Дания. По онова време сръбската държава е била само кралство, докато България е международно признато царство-империя още от Х век. Българският народ има своя независима международно призната църква още от времето на цар Петър I. „

Проф. Дейвис доказва също, че: „Аспарухова България е включвала и цяла Румъния, а българите са най-старата нация на Стария континент. С най- старата писменост и култура. Да погледнем само как са построени старите столици Плиска, Преслав, Велико Търново. Не говори ли това за една високоразвита цивилизация?” – пише проф. Норман Дейвис.

Да си спомним и за думите на друг именит учен историк, академик Дмитрий  Лихачов, който нарече България „Империя на духа”, дала писменост, култура, църква на редица народи. А какво направи ГЕРБ с тази „Империя на духа”,   унизи с нелепите си реформи и обидния бюджет  от половин процент – десет пъти по- малко от страните в Европа.

Това, че сме на дъното вече го знаят и децата. От десет години не само, че не сме мръднали, но и слизаме все надолу. Интересно що за чудо е това наше дъно?  Трябва да попитаме геолозите. Може би е най- дълбокото на планетата... И продължаваме да „мълчим като риби и да търпим като волове” / думи на великия Ботев, когото вече взеха да цензурират в учебниците на нашите деца!/. Но нали и в класацията по свобода на словото сме твърдо на 111- място в света след африканската Гвинея, а пък по корупция, сме все пак, макар и последни в Европа, в световен план,  по- напред – на 74-тото... Но за нашите управляващи май все още важи максимата на Мария Антоанета „След нас и потоп!”. Но от историята знаем нейната съдба, нали?!

 П.П. И още една справка:

По данни на Евростат за 2019 г. българите са най-застрашени от бедност и социална изолация в Европа – 32, 8%. След нас се нарежда Румъния, която управляващите непрекъснато дават за лош пример.

По данни на Евростат от 1 януари 2020 г. България е на опашката по размер на минимална работна заплата- 312 евро. Румъния пак е пред нас с 466 евро, Унгария-487 евро, Гърция-758 евро.

По данни на Евростат 34% от българите нямат пари, за да се топлят, което пак ни нарежда на опашката в Европа. По този параметър само Литва ни диша във врата.

България е първенец в статистиката по социално неравенство, защото всеки четвърти е принуден да се справя с до 413 лева месечно. За справка минималната работна заплата е 610 лева.

Според данни на НСИ всеки трети българи не може да посрещне неочакван разход.

И най-страшното ни казва НСИ. А то е, че 40% от българските деца живеят в социални лишения.

През 2019 година  „само“ 1 586 200 българи са били под прага на бедността...

И да не забравяме старата българска мъдрост: „ ЗЛОТО УСПЯВА САМО, КОГАТО ДОБРОТО БЕЗДЕЙСТВА!”

 

„Казват, че блус певците винаги плачат в халба с бира. Но знаете ли какво? Аз не пия.“

Би Би Кинг, американски китарист, роден на 16 септември преди 99 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.