ФРОГНЮЗ

"Когато напуснах България си казах, че ще се върна за постоянно, когато спре да звучи чалга отвсякъде, а чалга изпълнители да говорят по медиите. Аз не бях икономически емигрант, бях културен емигрант. Чалгата е и в политиката. Чувам да казват за филма „момчето си отива, който бу излъчен тези дни: Какви филми са се правили някога.

Така е, но хайде да си представим римейк на този филм – как ще изглеждат сцените с абитуриентския бал? Лъскави скъпи лимузини, някакви млади хора облечени в официални анцузи, момичета с ботокс и други хирургични намеси, мятащи гюбеци… какво е това? Чалгата е навсякъде. Тя пречи толкова много на културния, на политическия и на социалния живот… Чалгата трябва да изчезне от живота ни. Мечтая си един ден българският министър-председател да не слуша чалга, а да го видим в ложата на филхармонията да слуша симфония номер четири на Брукнер. Тогава ще имаме просперираща държава, заяви известният аниматор и режисьор Теодор Ушев по БНТ.

Ушев сподели, че е бил изненадан от определянето му за най-влиятелен аниматор в света за последните 25 години. Разбира се, че ми стана приятно, нищо в мен забълбука… Учил съм се от страхотни художници-аниматори, те са по-добри от мен, но така е показала класацията, която е испанска инициатива. Разбира се, това е огромно задължение, защото човек трябва да се старае да отговаря на високата оценка. Всяко признание помага. Отсега нататък обаче трябва да правя всичко по-добре. Няма да е леко.

Аз се притеснявам за българското кино, защото представете си един човек, който всяка вечер гледа антикино, каквото са турските сериали, там няма никакво изкуство, направено е така, че да ви пуска директно емоциите… Това е част от чалга доктрината. Чалгата не е само вид музика, това е философията на цяло течение – идеята за егоизма, за консуматорството. Всичко това се натрупва с години.

 

През 2017 г. в профила си във Фейсбук, авторът на номинирания за „Оскар“ късометражен филм „Сляпата Айша“ написа по повод наградите на „БГ радио“:

„Очевидно, чалгата се е пренесла в българската попмузика, националните медии, училищата, детските градини. Културният ми шок от наградите на БГРадио не беше само от просташките, сексистки и откровено дебилни текстове на новоизлюпените квартални "звезди", а от факта, че невръстни деца знаеха текстовете наизуст, пееха с идолите си, подрусвайки се, имитирайки ги, под одобрителните погледи на майките си. Агенция за защита на децата? СЕМ? Образователно министерство? Очевидно чалгата се е пренесла в БГ попмузиката, националните медии, училищата, детските градини... Повсеместно, масово и необратимо. Това, което Хисарският поп, пиленцата и тигрите започнаха, ще довършат Криско, Дриско&Co."

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Понеже всяко правителство, което управлява без съгласието на управляваните, по дефиниция представлява робство.“

Джонатан Суифт, ирландски писател, роден на 30 ноември преди 356 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Диада“ без доза щастие

„Диада“ е честно реализиран филм, с уверена и с ясни послания режисура, впечатлява и операторска работа

За „Ваймар експрес“ и силата на таланта

 

На финала авторката на филма търси помирителен жест – тя деликатно и предпазливо, премерено и едва ли не извинявайки се, стига до извода, че личността и пристрастията на Мутафова отстъпва пред силата на нейния талант, което си е и самата истина.

Такива, каквито бяхме

 

50 години от премиерата на "Каквито бяхме". Творбата на Полак е сред вечните класики на Холивуд, която може да се гледа винаги и с удоволствие