МИХАЛ МИШКОВЕД, "СТЪРШЕЛ"

Чувал съм от приятел математик, че Питагор, когато открил прословутата си теорема за катетите и хипотенузата в правоъгълния триъгълник, дал голям банкет. Били отворени сто бъчви вино и опечени сто вола. Древните гърци яли, пили, па току се питали: ”Абе, защо пием – какъв е поводът?” Повечето вдигали чаши и рамене – нямали си идея. Обаче се намирал по някой да обясни: „Оня, Питагор, дървения философ, нали го знаете, бил открил някаква теорема… А квадрат плюс Бе на квадрат е равно на Це на квадрат“. „Брей, казвали си участниците в пира, това трябва да е много важно, щом е поръчал такова ядене и пиене!”

Така, покрай пира, се запомнила Питагоровата теорема – от древността, та до днес. А колко ли теореми са били забравени, само защото откривателят им  е бил беден и е нямал пари за банкет… Или пък е бил стиснат.

Срещам на улицата един автор, неуморен труженик на перото.

– Излиза ми книга – вика. – И не знам как да направя премиерата, за да бъда забелязан…

– Направи пИрформанс – съветвам го и му разказвам  за пира на Питагор с печените волове и  бъчвите вино. – Не е нужно да колиш сто вола, и едно прасе стига… Сто бъчви вино са множко, достатъчно е да изтъркаляш едно буре с пелин на Панаира на книгата във фоайето на НДК и да го разсипеш на народа. Със свинско и  винско на корем за книгата ти сигурно ще се заговори! Ще влезеш в новините, а и в класацията по продажби…

– Изпревариха ме – поглежда ме кисело писателят. 

– Някаква си художничка Ода Жон вече го прави това в Националната галерия… Нали видя по телевизията какви шунки, какви салами беше нарязала! Направо си стана събитие – всички говорят за трапезата! Един я хвали, друг я ругае, ама рекламата не спира! Вече и глухите чуха за художничката Ода Жон, и слепите прогледнаха за изкуството й!

Авторът се вкисва още повече:

– Много вдигна летвата! След нея както и да почерпи човек на премиерата на книгата си, все ще остане незабелязан!

 

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Ако приемем, че вечност не означава безкрайна продължителност от време, а безвремие, тогава вечният живот принадлежи на тези, които живеят в настоящето.“

Лудвиг Витгенщайн, австрийски философ, роден на 26 април преди 136 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.