МИХАЛ МИШКОВЕД, "СТЪРШЕЛ"

Чувал съм от приятел математик, че Питагор, когато открил прословутата си теорема за катетите и хипотенузата в правоъгълния триъгълник, дал голям банкет. Били отворени сто бъчви вино и опечени сто вола. Древните гърци яли, пили, па току се питали: ”Абе, защо пием – какъв е поводът?” Повечето вдигали чаши и рамене – нямали си идея. Обаче се намирал по някой да обясни: „Оня, Питагор, дървения философ, нали го знаете, бил открил някаква теорема… А квадрат плюс Бе на квадрат е равно на Це на квадрат“. „Брей, казвали си участниците в пира, това трябва да е много важно, щом е поръчал такова ядене и пиене!”

Така, покрай пира, се запомнила Питагоровата теорема – от древността, та до днес. А колко ли теореми са били забравени, само защото откривателят им  е бил беден и е нямал пари за банкет… Или пък е бил стиснат.

Срещам на улицата един автор, неуморен труженик на перото.

– Излиза ми книга – вика. – И не знам как да направя премиерата, за да бъда забелязан…

– Направи пИрформанс – съветвам го и му разказвам  за пира на Питагор с печените волове и  бъчвите вино. – Не е нужно да колиш сто вола, и едно прасе стига… Сто бъчви вино са множко, достатъчно е да изтъркаляш едно буре с пелин на Панаира на книгата във фоайето на НДК и да го разсипеш на народа. Със свинско и  винско на корем за книгата ти сигурно ще се заговори! Ще влезеш в новините, а и в класацията по продажби…

– Изпревариха ме – поглежда ме кисело писателят. 

– Някаква си художничка Ода Жон вече го прави това в Националната галерия… Нали видя по телевизията какви шунки, какви салами беше нарязала! Направо си стана събитие – всички говорят за трапезата! Един я хвали, друг я ругае, ама рекламата не спира! Вече и глухите чуха за художничката Ода Жон, и слепите прогледнаха за изкуството й!

Авторът се вкисва още повече:

– Много вдигна летвата! След нея както и да почерпи човек на премиерата на книгата си, все ще остане незабелязан!

 

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Този, който убива човек, убива разумно същество, което е по подобие на Бог, но този, който унищожава добра книга, убива самия разум.“

Джон Милтън, английски поет и публицист, роден на 9 декември преди 416 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.