Служебният министър на културата Рашко Младенов ще обяви конкурс за нов директор на Националния исторически музей и още десетина културни институции, съобщи той по Дарик радио. Всички те са с временни директори. Музикалното училище "Любомир Пипков" и НИМ са най-драстичните примери. Има и вечни директори на театри.

В предаването "Денят" Младенов коментира, че на тези постове неясно защо дълги години има временно назначени директори. "Може би няма да стигне времето те да бъдат проведени по време на служебния кабинет, но аз съм длъжен да обявя тези конкурси", каза министърът ден по-рано пред БНТ.

Министърът на ГЕРБ Вежди Рашидов отказваше да обяви конкурси с мотива, че "е важно директорите да са мотивирани и спокойни, а с конкурсите може да се изберат некадърни хора". През октомври той заяви за шефа на историческия музей Божидар Димитров:

"Относно НИМ - да, няма конкурс, защото никой не познава до кътните зъби НИМ. Изключителен, работоспособен човек е, има нужда от човек, който разбира тази материя, това един от най-тежките ни музеи. Тези конкурси, колкото и да са демократични, създават големи трудности. Дори конкурсното начало в културата е вредно. Защото кодексът на труда, четири години драми, аз не искам никого да уволня, да му търся кереза".

По време на мандата на ГЕРБ Божидар Димитров получи огромно финансиране от бюджета, за да бетонира древната столица Плиска и да вади "светена вода" от кладенеца й, която се оказа фекална. С нея обаче бяха изкъпани премиерът Бойко Борисов и регионалният министър Лиляна Павлова от бившето правителство. 

 

 

"Политиката на граф Игнатиева биде победена от българския национализъм. Преговорите за помирение с Патриаршията, тъй енергично ръководени от него, останаха безплодни."

Симеон Радев, писател, дипломат, историк, революционер и публицист, роден преди 146 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...