Овакантеният директорски пост на Националния исторически музей (НИМ) ще бъде решен с временно предложение. Археологът Бони Петрунова ще бъде назначена за изпълняваща длъжността, съобщи в. "Сега", позовавайки се на източник от Министерството на културата. Този петък дългогодишният шеф на музея - Божидар Димитров, ще бъда изпратен с почести и грамота на специална церемония.

Конкурсът за нов директор на НИМ от години зацикли. През пролетта служебният кабинет "Герджиков" обяви процедура, в която се включи Божидар Димитров и проф. Вера Бонева от УНИБИТ. Изненадващо обаче Димитров обяви, че се оттегля в пенсия, а в края на септември проф. Бонева беше дисквалифицирана заради недостатъчна квалификация.

"Не се оставяй да бъдеш като някой боксьор или футболист, дупка на терена, докато станеш за смях", каза 72-годишният Божидар Димитров във вторник в ефира на телевизия "България он еър". 

Бони Петрунова беше заместник на бившия министър на културата Вежди Рашидов. Според наблюдатели тя е поддръжник на дългогодишната политика на Димитров - на бутафорната реставрация. 

Източници от Министерство на културата разказаха, че назначението на Бони Петрунова е временно и няма да се задържи без конкурс повече от сегашния директор. Божидар Димитров, който от 1 ноември е в пенсия, оглавяваше институцията без конкурс близо 10 години. 

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Музиката принадлежи на всички. Само звукозаписните компании все още вярват, че те са собствениците й.“

Джон Ленън, английски музикант, роден на 9 октомври преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.