Министерският съвет е одобрил в сряда допълнителни милиони за довършване на ремонта на театъра в Пловдив и за т. нар. реставрация на Голямата базилика в Плиска. Средствата били от „преструктуриране”, за което, както обикновено, няма конкретен отчет и не се знае за сметка на какво се отпускат. 

На Министерството на културата са предоставени общо 4,185 млн. лв. От тях за Плиска ще отидат 770 хил. лв., съобщи главният й „архитект” Божидар Димитров през „Дарик”, директор на Националния исторически музей. Той обяви, че в Плиска ще бъде постигнат „световен резултат, тъй като ще се използват стари материали от същия градеж по модел на утвърдена европейска практика, според която използването само на 10-15% стар материал се смята за голямо постижение”.

„Ние можем да постигнем 100%, тъй като се оказа, че хубавите камъни от Голямата базилика са използвани от Мидхат паша за строеж на гари и защитни стени по първата железопътна линия у нас Русе-Варна", разясни Димитров. За цялостната реставрация на раннохристиянския паметник трябвали още 4 млн. лв. След това само ще си спомняме за него. 

Преди година Димитров получи половин милион лева от правителството за Плиска. Тогава Бойко Борисов изчисли, че за да се превърне в цялостен археологически обект са нужни около 8 млн. лв.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Мамо, не остарявай, моля те, и никога не вярвай през деня на огледалото.“

Христо Фотев, български поет, роден на 25 март преди 89 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията