Министерският съвет е одобрил в сряда допълнителни милиони за довършване на ремонта на театъра в Пловдив и за т. нар. реставрация на Голямата базилика в Плиска. Средствата били от „преструктуриране”, за което, както обикновено, няма конкретен отчет и не се знае за сметка на какво се отпускат. 

На Министерството на културата са предоставени общо 4,185 млн. лв. От тях за Плиска ще отидат 770 хил. лв., съобщи главният й „архитект” Божидар Димитров през „Дарик”, директор на Националния исторически музей. Той обяви, че в Плиска ще бъде постигнат „световен резултат, тъй като ще се използват стари материали от същия градеж по модел на утвърдена европейска практика, според която използването само на 10-15% стар материал се смята за голямо постижение”.

„Ние можем да постигнем 100%, тъй като се оказа, че хубавите камъни от Голямата базилика са използвани от Мидхат паша за строеж на гари и защитни стени по първата железопътна линия у нас Русе-Варна", разясни Димитров. За цялостната реставрация на раннохристиянския паметник трябвали още 4 млн. лв. След това само ще си спомняме за него. 

Преди година Димитров получи половин милион лева от правителството за Плиска. Тогава Бойко Борисов изчисли, че за да се превърне в цялостен археологически обект са нужни около 8 млн. лв.

 

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.