"Относно НИМ - да, няма конкурс, защото никой не познава до кътните зъби НИМ. Изключителен, работоспособен човек е, има нужда от човек, който разбира тази материя, това един от най-тежките ни музеи." Така министърът на културата Вежди Рашидов е отговорил на депутати защо от 2007 г. няма конкурс за директор на Националния исторически музей, съобщи "Дневник". От отговора се разбра, че Рашидов не смята да се съобразява с разпоредбите, защото конкурсите създават "драми", а личната му преценка е по-добра.

Музикалното училище "Любомир Пипков" и НИМ са най-драстичните примери. Божидар Димитров е в пенсионна възраст и неведнъж граждани са искали оставката му..

"Смятате ли, че не можех да си сложа братовчедите по тези сладки места? Можех, но не го направих и ще ви обясня защо", каза министърът. Според него в България имало тежък проблем с менажирането в изкуствата, защото нямало институт, който да подготвя кадри, а "не всеки културтрегер" ставал за управленец. "Тези конкурси колкото и да са демократични, създават големи трудности. Дори конкурсното начало в културата е вредно. Защото кодекса на труда, четири години, драми аз не искам никого да уволня, да му търся кереза".

Според Рашидов важно било хората в институтите да са мотивирани и спокойни, а с конкурсите можело да се изберат "некадърни" хора. Затова те се обявявали по усмотрение на министерството. "Музикалното училище. Помолих да изчакат още два месеца, пенисонира се жената, цял живот е работила честно и почтено и един добър директор", илюстрира логиката си той. Там не е имало конкурс от 27 години. 

 

 

 

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.