Двама са кандидатите за директор на Националния исторически музей (НИМ), съобщи Topnovini.bg, като цитира пресцентъра на Министерството на културата. Това са досегашният му несменяем директор Божидар Димитров и проф. Вера Бонева. Срокът за подаване на документи е изтекъл на 22 март.  

Медията цитира Димитров: "Проф. Бонева е историк, но няма управленски опит. Била е 3 години уредник на музей и преподава в университет." Става дума за старозагорския исторически музей и библиотекарския институт. 

Димитров споделя безценен опит за нагласените конкурси: 

„От дългия си опит знам, че конкурсите в България са два вида. При единия нещата се нагласяват така, че да се отстрани неудобното и нехаресвано лице и се избира наш човек. Ако конкурсът е такъв, аз не бих могъл да спечеля конкурс и за портиер на музея. Ако конкурсът е честен, каквито са 20–30% от конкурсите, няма начин да не го спечеля. Досега съм участвал в три конкурса, два съм спечелил, един – не. Време е да направя хеттрик.”

Министърът на ГЕРБ Вежди Рашидов отказваше да обяви конкурси с мотива, че "е важно директорите да са мотивирани и спокойни, а с конкурсите може да се изберат некадърни хора". През октомври той заяви за шефа на историческия музей Божидар Димитров:

"Относно НИМ - да, няма конкурс, защото никой не познава до кътните зъби НИМ. Изключителен, работоспособен човек е, има нужда от човек, който разбира тази материя, това един от най-тежките ни музеи. Тези конкурси, колкото и да са демократични, създават големи трудности. Дори конкурсното начало в културата е вредно. Защото кодексът на труда, четири години драми, аз не искам никого да уволня, да му търся кереза".

По време на мандата на ГЕРБ Божидар Димитров получи огромно финансиране от бюджета, за да бетонира древната столица Плиска и да вади "светена вода" от кладенеца й, която се оказа фекална. С нея обаче бяха изкъпани премиерът Бойко Борисов и регионалният министър Лиляна Павлова от бившето правителство. 

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Чистата съвест е най-добрата възглавница.”

Хенрик Ибсен, норвежки драматург, роден на 20 март преди 197 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...