Църквата "Свети Петър и Павел" в с. Беренде ще бъде реставрирана на място - директорът на Националния исторически музей (НИМ) Божидар Димитров се отказа от абсурдната си идея храмът да се премести в София. 

„Снощи ми се обади кметицата по културата и каза, че ще направят всичко необходимо да направят път. Там е истинският проблем, не е проблем реставрацията на стенописите. Аз вече имам опит, реставрацията на стенописи не струва много. Няма хубав път, за да може да отиде автобус с туристи, иначе черен път има. Тя е на равнището на Боянската църква като качество на стенописите и дори са по-ценни с това, че са 50 г. по-стари и, че там е единственото изображение на българския цар Иван Асен II. Това означава, че той би трябвало да е ктитор на тази църква, тъй като той не е светия и не е редно светско лице да бъде изобразявано. Тя е гробищна църква, в нея се опяват за последен път покойници, в средата на средновековно гробище е. Значи той е бил ктитор на тази църква, което е малко загадъчно. Не е престижно един цар като Иван Асен да бъде ктитор на една малка гробищна църква", обясни Димитров пред bTV.

Според него реставрацията няма да е скъпа: "165 000 лв. струва Боянската църква, която е много по-голяма от тази.”

Истинската причина за отказа на Димитров да мести безценния паметник не е известна. Местните хора се възпротивиха твърдо, както и специалисти, защото средновековният градеж едва ли щеше да издържи преместването, а стенописите щяха да бъдат най-малкото силно увредени. 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин