Сайтът "Дневник" публикува репортаж от с. Беренде, чиято църква директорът на Националния исторически музей иска да пренесе в София с кран. Вижте мненията, които медията събра по въпроса: 

"Уважавам г-н Димитров, но тази църква от векове е там. Това е светото й място", заяви кметският наместник Валентина Тошева. Според нея мястото може да е труднодостъпно, "но хората имат вяра". За бъдещето на храма й предстоят разговори със заместник-кметицата на Драгоман Лидия Банкова, която също иска той да бъде реставриран на място.

Според изкуствоведа проф. Елка Бакалова, написала монографията за "Св. Петър и Павел", намерението за местене трябва да бъде консултирано с църквата, общината и НИНКН. "Става въпрос за недвижима културна ценност и само идеята да се движи, е нелепа. Със сигурност, при едно преместване, стенописите биха били увредени. Решение и действия задължително трябва да се предприемат, но не по преместването, а по консервирането на църквата на мястото, свързано с нейната истинска история. Отбелязвам, че консервацията и рестварацията на архитектурата и стенописите на църквата при с. Беренде ще изисква много по-малко средства отколкото пренасянето й", казва тя.

"И аз искам параклис и свещеник на всеки космически кораб, но това е просто идея", пошегува се архимандрит Василий от Софийската митрополия.

 

АБСУРД 

Църквата я няма в кадастъра

"Като учредител на фондацията и църковното настоятелство, внесох проект за възстановяване на покрива в НИКНКН за одобрение, там проектът престоя една година. Междувременно се установи, че проектът няма как да се съгласува цялостно, тъй като църквата в Беренде просто не съществува в кадастъра на община Драгоман. На практика част от територията на църквата се намира в горски фонд, а другата в земеделска земя. Непосилно е за нас като църковно настоятелство да разрешим казуса, а от община Драгоман няма предприети конкретни действия. Това обяснява и липсата на видима и градивна дейност от наша страна до момента. Какъвто и да е проект не може да бъде изпълнен, дори и при наличие на средства за това, защото нужната документация не може да бъде комплектована. Няма скица, няма сграда и няма гробище към нея", обяснява Венцислав Аспарухов, който от години се бори за спасяването на църквата. 

 

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Балканите никога не са били щастливо място. Ако сте родени тук, трябва да сте готови през целия си живот да се срещате с лоши моменти. Но Бог ни е подредил така, че да не можем да избираме мястото, където сме родени и ще трябва да се мъчим.“

Горан Брегович, музикант и композитор от Босна и Херцеговина, роден на 22 март преди 75 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...