Последният шеф на Шесто управление, бивш вицепрезидент в "Мултигруп" и настоящ професор в Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) Димитър Иванов е сред лауреатите на наградите "Златен век" на Министерството на културата и това предизвика скандал. Същевременно доайенът на българското библиотечното дело доц. Константинка Калайджиева не е присъствала на церемонията и изрично е отказала да получи наградата, но името й стои на министерския сайт, съобщи "Дневник".

Пред медията членът на вътрешноведомствената комисия, която одобрява предложенията за "Златен век" Венцислав Велев обясни, че "Иванов е номиниран в качеството си на издател и преподавател, а не в качества от своето минало" и каза, че кандидатурата е издигната "от група музеи, включително НИМ и НВИМ". От пресцентъра на Министерството не пожелаха да коментират виждат ли етичен проблем с миналото му, което чрез "Мултигруп" го свързва и с министъра в оставка. В първия си мандат Вежди Рашидов получи почетен знак от фондацията на Иванов - "Арете-Фол". 

Че Иванов е предложен за високия орден се разбра през март, но тогава от министерството отвърнаха, че "няма стартирана процедура". Като инициатор на номинацията бе посочен председателят на съюза на архитектите Георги Бакалов, а подкрепящи - директорите на Националния исторически и Военно-историческия музей, академик Воденичаров от БАН и ректорът на УниБИТ проф. Стоян Денчев, също служител на ДС и "Мултигруп".

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.