Последният шеф на Шесто управление, бивш вицепрезидент в "Мултигруп" и настоящ професор в Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) Димитър Иванов е сред лауреатите на наградите "Златен век" на Министерството на културата и това предизвика скандал. Същевременно доайенът на българското библиотечното дело доц. Константинка Калайджиева не е присъствала на церемонията и изрично е отказала да получи наградата, но името й стои на министерския сайт, съобщи "Дневник".

Пред медията членът на вътрешноведомствената комисия, която одобрява предложенията за "Златен век" Венцислав Велев обясни, че "Иванов е номиниран в качеството си на издател и преподавател, а не в качества от своето минало" и каза, че кандидатурата е издигната "от група музеи, включително НИМ и НВИМ". От пресцентъра на Министерството не пожелаха да коментират виждат ли етичен проблем с миналото му, което чрез "Мултигруп" го свързва и с министъра в оставка. В първия си мандат Вежди Рашидов получи почетен знак от фондацията на Иванов - "Арете-Фол". 

Че Иванов е предложен за високия орден се разбра през март, но тогава от министерството отвърнаха, че "няма стартирана процедура". Като инициатор на номинацията бе посочен председателят на съюза на архитектите Георги Бакалов, а подкрепящи - директорите на Националния исторически и Военно-историческия музей, академик Воденичаров от БАН и ректорът на УниБИТ проф. Стоян Денчев, също служител на ДС и "Мултигруп".

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„През целия си живот бях преследван от мисълта, че очевидно мъжете не искат да бъдат свободни. Те винаги искат да бъдат роби на някого, например на кариера или жена.“

Марчело Мастрояни, италиански актьор, роден на 28 септември преди 99 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?