SKIF

Вежди Рашидов завежда дело на Велислав Минеков за уронен престиж – наричал го „Главен мултак“ публично, със съмнение в криминална дейност на „Мултигруп“, и твърдял, че притежава хотел в австрийските Алпи (собственост на сина му).

Скулпторът, който от години е сред най-острите критици на бившия министър на културата и някогашен общински съветник, арестуван за побой на полицай, всъщност ще бъде съден за публични факти, отразени във всички медии. 

За това кой е Илия Павлов и какъв е бизнесът на корпорацията "Мултигруп" цитираме думите на бившия главен секретар на МВР Божидар Попов пред Дарик радио през 2003 г.:

"Той получи капитала си наготово, успя да се обгради от доста умни хора, които умножиха полученото." Ген. Попов посочи, че негови колеги от чуждите спецслужби cа останали с впечатлението, че Павлов изпира огромни суми в чужбина. "След това тези чисти пари се върнаха в България, за да участват в приватизацията и разпределението на енергоизточниците", обяснява Попов. 

Обявяването на Рашидов за „Главен мултак“ се случва на лъскав банкет за рождения му ден в ресторант „България“ през 1996 г. и това е документирано от Канал 1 на Българската национална телевизия. Титлата му се дава пожизнено от Илия Павлов. Вижте видеото тук

"По-добре мултак, отколкото калтак!", заявява тогава рожденикът. 

Досега Рашидов не се е срамувал от тази си титла. На 7 февруари тази година обаче в предаването „Тази сутрин“ на bTV той обяви, че най-обидното нещо, което е чувал за себе си, е, че е мултак. И обясни следното: 

"Аз никога не съм работил в „Мултигруп“… Бойко Драганов каза: „Обявяваме те за мултак № 1 за изключителни сексуални подвизи“ Защо не го пуснете? Защото така е удобно. Така че айде и тази работа да се изчисти вече. Бях приятел на Илия Павлов, има една поговорка: „Турчин стане ли ти приятел, не си гледай гърба“. Аз не съм си предавал приятелите, какво лошо ми е направил на мен Илия?!"

В спомените на Вежди Рашидов за ония години, разстреляният през 2003 г. Илия Павлов остава „готин“ човек, цитира го vesti.bg преди време. Още от самото създаване на ДПС всички от движението са се изредили в дома му. Като етнически турчин, но с много връзки в елита, сподвижниците на Доган са молили да ги запознае със силните на деня, какъвто е Илия Павлов. В крайна сметка босът на „Мултигруп“ плащал телефонните им сметки. В това се състои неговото спонсорство, смята Вежди Рашидов, който можел да покаже една от фактурите.

Избирателната обидчивост наистина е впечатляваща. 

Вторият проблем за председателя на комисията по култура в новото Народно събрание са коментарите за бизнеса на сина му - хотел в тиролското село Елмау в австрийските Алпи. В началото Рашидов отрече всичко това. След това даде обяснение:

"Има една къща в едно село. Под моста ли да живее? Напусна държавата, имаше строителен бизнес, за никой не е тайна. Няма хотел. Аз съм се борил от 90-та година против цензура, имам приятели прекрасни журналисти. Който казва, че Вежди Рашидов е човек, който ще налага цензура, не е в час.“

Заради този акт над 200 представители на културата и науката и преподаватели поискаха оставката на Рашидов като министър. Такава не последва.

Наложи се пресцентърът на Министерството на културата да прави кризисен пиар:

"След като си закри строителната фирма в България Вадим Рашидов, който е на 41 години, напусна България и се установи в тиролското село Елмау в Австрия, където си купи къща и живее в нея със съпругата си и двете си деца. В тази семейна къща той отдава няколко стаи под наем на гости, за да издържа семейството си."

Това, за което Рашидов се бори, е да замени думата хотел с къща за гости. И в двата случая става дума за туристически обект, който дава стаи под наем. Сайтът на семейния хотел Bambi Elmau привлича български туристи с публичен анонс: „Имаме удоволствието да ви приветстваме с „Добре дошли“ в нашата къща… Сем. Рашидови“

В медиите досега са публикувани множество разследвания по темата, включително на изгодна покупка на имот в София от сина по времето, когато бащата беше общински съветник, а кмет беше Бойко Борисов. Досега Рашидов не се е разграничил от твърдените факти. 

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Не можем да обвиняваме човек за това, че защитава своето достойнство. Това е негово задължение.“

Джоузеф Конрад, британски писател от полски произход, роден на 3 декември преди 167 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин