МАРИЯ ПЕТРОВА, в. „Сега

Министерството на културата е възложителят, благодарение на който вестник "Стандарт" и сайтовете "Стандарт нюз", "Блиц" и "Пик" са получили без конкурс пари за "пилотна разяснителна кампания" на европредседателството. Медиите са получили поръчката от фирма "Сайн Вижън", която е била избрана без конкурс, става ясно от отговор на Министерството на културата до "Сега". Използвана е класическа схема - сключване на договор под 20 хил. лв. Над тази сума задължително се обявява обществена поръчка. 

Договорът е за 16 666 лв. и е бил подписан от бивш директор на "Правно обслужване и обществени поръчки" в министерството, чието име не се споменава. Отговора опровергава самият министър на културата Вежди Рашидов, който пред сайта "Клуб Z" в началото на седмицата заяви, че не знае за такива пари. От министерството обаче посочват в отчета за свършеното с българското председателство към 30 април, че четирите медии е трябвало да публикуват над 40 публикации с таг "председателство".

Справка в Търговския регистър показа, че "Сайн Вижън" е създадена през август 2014 г. Нейни собственици са Милена Трандева и Димитър Недков. Трандева е в борда на "Пик Броудкастинг", която управлява сайта "Пик" на Недялко Недялков. Трандева е негова съпруга и съдружник в издателството "Милениум", посочва "Медиапул". Недков е автор на масонски книги, които се рекламират в "Стандарт". 

Управители на "Сайн Вижън" са Зорница Гаврилова и Трандева. Гаврилова е представител и на компанията "Мастер Пи Ар", в чийто съвет на директорите е издателката на "Стандарт" Славка Бозукова. Справка в оpendata.goverment.bg, където има данни за спечелени обществени поръчки в периода 2007-2015 г., показва, че през годините фирмата е спечелила седем поръчки самостоятелно или чрез участие в дружество по ЗЗД . Те са на обща стойност 1 529 375 лв. и са с Министерския съвет, министерствата на земеделието и транспорта, с ДП "Пристанища инфраструктура", АПИ, Главната инспекция по труда и община Долна Митрополия. 

От екипа на вицепремиера Меглена Кунева обясниха, че когато е бил сключен договорът, за това е отговаряло Министерството на културата. Реално обаче е нямало комуникационна стратегия, дори е нямало пари, отпуснати за медии за европредседателството. Парите са били взети от стратегия за популяризиране на българското членство в ЕС, по която всяка година се харчат около 500 хил. лв. 

Министерството на културата е сключило още няколко интересни договора. Единият е за "изработване на концепция за работа с медиите и пилотно обучение на журналисти във връзка с българското председателство на Съвета на ЕС". И до този момент не е ясно кои точно журналисти и какво са се обучавали. Договорът е сключен с "Бизнес ПР" за същата сума - 16 666 лв., съобщи в. "Капитал". Фирмата е основана през 2011 г. и е собственост на Румен Дедиков. От Търговския регистър се вижда, че пълномощник на "Бизнес ПР" първо е бил един от адвокатите на "Лукойл" - Юлиан Пекунов, а впоследствие - Виктория Иванова. Адресът и трите имена на Иванова съвпадат с тези на управителя на "Рашидов 2014" ЕООД, собственост на сина на министъра на културата Вадим Рашидов.

Има и друго задание - за "изработване на концепция за тема/визия на българското председателство", възложено на "ПИ АР КЛУБ" ООД отново за 16 666 лв. Фирмата е създадена в края на 2013 г. от Мирослав Иванов, който беше съветник на бившия земеделски министър Мирослав Найденов, а сега е ПР на Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия. През април 2015 г. той прехвърля фирмата на сестра си Гергана Иванова. Пълномощник на дружеството е отново Пекунов.

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Не са ми интересни особняците. Интересувам се от обикновения човек, озовал се в необичайна ситуация.“

Сюзън Сарандън, американска актриса, родена 4 октомври преди 78 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.