Казионният Съюз на българските писатели (СБП), наследник на комунистическата организация, която остана в историята с репресиите срещу талантливи автори, набра няколко точки преднина спрямо конкуретнтото сдружение, в което членуват писатели с антикомунистически възгледи.
Министерството на културата съобщи, че Вежди Рашидов е подписал меморандум за сътрудничество със СБП и се е ангажирал с подкрепа на членуващите в него автори.
Председателят на СБП Боян Ангелов пък благодарил за оказваната досега подкрепа и без въпросния меморандум. Той изброил като примери отбелязването на 100-годишнината от гибелта на Димчо Дебелянов, за която през 2016 г. бе издаден сборник, организирани бяха кръгла маса и литературно четене в столична галерия; осъществяването на два изключително важни проекта за българската литература – „Азбучникът” и Христоматия със значимите писатели и поети на България, които вече се ползват като учебни помагала.
Ангажирането на министъра (макар и в оставка) с членове на конкретни организации е лош знак за пристрастността на представляваната от него институция, когато трябва да се решава кой да бъде финансиран и кой подпомогнат. Покрай скандала с отказания от Стефан Цанев орден "Златен век" Рашидов директно призна, че лично се меси кой да получава наградите в България.
"В близкото минало подписах една награда и то с голямо удоволствие – лично мой избор бе ти да бъдеш награден с Националната награда „Христо Г. Данов“, заедно с парични средства. Ти я прие с радост и с охота, а аз бях щастлив, защото знаех, че я заслужаваш", заяви писмено Рашидов в открито писмо до Цанев.
По този начин лъсна изключителната грозота на отношенията между властта и творците, които тя смята, че стоят по-долу от нея и тя може да им дърпа конците. В демократичните държави тези отношения се определят като търговия с влияние и това се смята за престъпление.