Казионният Съюз на българските писатели (СБП), наследник на комунистическата организация, която остана в историята с репресиите срещу талантливи автори, набра няколко точки преднина спрямо конкуретнтото сдружение, в което членуват писатели с антикомунистически възгледи. 

Министерството на културата съобщи, че Вежди Рашидов е подписал меморандум за сътрудничество със СБП и се е ангажирал с подкрепа на членуващите в него автори. 

Председателят на СБП Боян Ангелов пък благодарил за оказваната досега подкрепа и без въпросния меморандум. Той изброил като примери отбелязването на 100-годишнината от гибелта на Димчо Дебелянов, за която през 2016 г. бе издаден сборник, организирани бяха кръгла маса и литературно четене в столична галерия; осъществяването на два изключително важни проекта за българската литература – „Азбучникът” и Христоматия със значимите писатели и поети на България, които вече се ползват като учебни помагала.

Ангажирането на министъра (макар и в оставка) с членове на конкретни организации е лош знак за пристрастността на представляваната от него институция, когато трябва да се решава кой да бъде финансиран и кой подпомогнат. Покрай скандала с отказания от Стефан Цанев орден "Златен век" Рашидов директно призна, че лично се меси кой да получава наградите в България. 

"В близкото минало подписах една награда и то с голямо удоволствие – лично мой избор бе ти да бъдеш награден с Националната награда „Христо Г. Данов“, заедно с парични средства. Ти я прие с радост и с охота, а аз бях щастлив, защото знаех, че я заслужаваш", заяви писмено Рашидов в открито писмо до Цанев.

По този начин лъсна изключителната грозота на отношенията между властта и творците, които тя смята, че стоят по-долу от нея и тя може да им дърпа конците. В демократичните държави тези отношения се определят като търговия с влияние и това се смята за престъпление. 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Нищо не е по-коварно от еволюцията на обикновените прищевки, които се превръщат в желания.“

Томас Харди, английски писател, роден на 2 юни преди 183 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"