В отворено писмо до председателя на парламента Цвета Караянчева скулпторът проф. Велислав Минеков споделя притеснението си от народния представител от ГЕРБ Вежди Рашидов.

Минеков се е почувствал заплашен от репортаж на телевизия „Евроком“ от 7 февруари в предаването “Евродикоф“. Според него думите на депутата тогава са съдържали закана за саморазправа и отмъщение, а от тях станало ясно, че в подготовката бил включен парламентарният секретариат. 

В репортажа Рашидов покрай другото показва папка с имотна справка за Минеков, за която твърди, че му е пуснато в пощенската кутия и ще я обсъжда с колеги, защото била много интересна. 

Скулпторът, който е известен критик на Рашидов и на управлението на ГЕРБ, уведомява Караянчева, че е научил, че му е направено своеобразно досие – проследяват се и се събират всички негови публични мнения и позиции. “Оставам с мнението, че това е систематично преследване с оглед на предоставените му властови възможности.”

Минеков също прилага материали за Рашидов. Сред тях е декларация от 1985 г. в прослава на Възродителния процес, довел до насилственото изселване на 300 000 български граждани, определящи себе си като турци, подписана от Веждю Радишев, както и снимки, на които политикът се прегръща приживе с убитите Иво Карамански и Илия Павлов.  

“Би било интересно обяснението за присъствието на негови работи в колекцията на обвинения за престъпна дейност Васил Божков и признаването на неговата колекция за легитимна”, пише Минеков на Караянчева и я насърчава да бъде потърсена информация за семейния хотел в австрийските Алпи и участието му в “Апаратментгейт”. 

“Госпожо председател, с оглед на поредната заплаха, възнамерявам да направя всичко възможно да защитя себе си и моето семейство, споделяйки ситуацията с международни организации, журналисти, посолства и правозащитни представителства по отношение на моите граждански права и публично поведение. Серията от заплахи и щети от незнайни криминални субекти към мен не може да бъде определена като „случайна“ или причинена от „неизвестен извършител“. Надявам се да прецените риска, на който съм изложен и да отговорите на моето писмо и съмнение за предполагаем насилствен акт в съдействие на администрацията на Народното събрание и депутати.

Моля Ви, писмото ми и съпътстващите го копия от документи да бъдат представени пред всички народни представители в НС”, пише на финала Минеков. 

 

 

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Артистът е човек, който с цената на самоунижение и излагане на същността си на показ се опитва да каже истината за света.”

Стив Маккуин, американски актьор, роден на 24 март преди 95 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...