Бургаските артисти и музиканти от държавна опера в крайморския град ще се включват в националния протест под наслов „За спасяване на българската култура", съобщи topnovini.bg. Той ще се състои на 18 април -  Международен ден за опазване на паметниците на културата, от 17 ч. пред сградата на общината.

Техният протест е продължение на този, състоял се на 27 март пред Народния театър „Иван Вазов“ в София. Тогава артистите от столичните културни институти поставиха исканията си чрез „Пакт за Култура“, който бе предложен за подписка. В него да са заложени няколко искания: Всяка година в Държавния бюджет на Република България за култура ще се отделя по 1 процент от брутния вътрешен продукт на страната, незабавно изпълнение и провеждане в практиката на Закона за хазарта, който изисква императивно 10 процента от събраните такси от всички залагания да бъдат насочени към Националния фонд „Култура” и преструктуриране на Министерството на културата чрез нов подход за нормализация на процесите в българската културна политика, чиято единствена цел е да подпомага усилията на българските творци и да защитава културното ни наследство. До момента под този документ са се подписали 992 дейци на културата.

"Годишният бюджет за култура в България не може да струва колкото 10 км магистрали", казват хората на изкуството. Според тях Министерството на културата управлява поверения му сектор безотговорно, некомпетентно и непрозрачно. Те настояват за спиране на безумните и хаотични опити за реформи в сектора.

Своето присъствие на протеста към момента са потвърдили над 30 артисти и музиканти от операта в Бургас. Изпратен е призив и към колегите им от Кукления театър, Драматичен театър "Адриана Будевска", Регионалната библиотека "Пейо Яворов" и към независими творци, представители на всички видове изкуства, както и към обществеността на град Бургас. Все още не е ясно колко от тях ще могат да присъстват лично, тъй като част от трупите в двата театъра са на турне. Протестиращите направиха категоричното уточнение, че не става въпрос за синдикални протести и искания, а за принципна позиция на отговорност на творците пред духовното оцеляване на нацията.

„Ако искаш мъжете да са добри с теб, трябва да се държиш отвратително с тях; отнасяш ли се както трябва, те ще те накарат да си платиш за това.” 

Съмърсет Моъм, английски писател, роден на 25 януари преди 151 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...