Съществува сериозна опасност Несебър - единственият град в България, включен в списъка на Световното културно наследство на ЮНЕСКО, да бъде изваден от него, съобщи "Дневник", като цитира отговор на депутатски въпрос от министъра на културата в оставка Вежди Рашидов. 

От отговора с дата 30 декември м.г. се разбира, че ЮНЕСКО има сериозни забележки към състоянието на Стария Несебър. 

През есента на 2015 г. мисия на Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места към ЮНЕСКО е направила проверка на място. В доклада й, представен на Министерството на културата през март м.г. има тревожни изводи. 

Въпреки предписанието, направено още преди 2013 г., не е изготвен и приет "План за опазване и управление на Старинен град Несебър", гласи една от най-сериозните забележки. Освен това в него е обърнато специално внимание на "масовото застрояването с високи сгради на север и юг от Старинния Несебър, което променя визуалните и функционални връзки на полуострова със сушата". 

Друга забележка гласи, че капацитетът на общинските звена за мониторинг и опазване на културното наследство е недостатъчен. Опасни са също намеренията за разширяване на рибарското пристанище в старата част на града, както и лошо подготвените базови документи по опазване на културното наследство, пише още в доклада.

Експертите на ЮНЕСКО са изискали: да бъде прекратено издаването на разрешения за строителство по бреговата ивица край Несебър, да се забрани разширяването на пристанищната инфраструктура и да бъде поддържан мораториум върху нови строежи и разширяване на вече съществуващите в рамките на Стария град. Мораториумът трябва да важи и за преустройството на стари сгради в неговите черти, до приемането на План за управление и актуализиран Устройствен план на полуострова.

Нищо от това не е направено досега, признава Рашидов. Той е написал в отговора си, че застрояването действително е извършвано "без определени предписания за опазване". Това означава, че общинската администрация в Несебър, е продължила да издава строителни разрешения за изграждането на високи сгради по крайбрежието.

 

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.