Съществува сериозна опасност Несебър - единственият град в България, включен в списъка на Световното културно наследство на ЮНЕСКО, да бъде изваден от него, съобщи "Дневник", като цитира отговор на депутатски въпрос от министъра на културата в оставка Вежди Рашидов.
От отговора с дата 30 декември м.г. се разбира, че ЮНЕСКО има сериозни забележки към състоянието на Стария Несебър.
През есента на 2015 г. мисия на Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места към ЮНЕСКО е направила проверка на място. В доклада й, представен на Министерството на културата през март м.г. има тревожни изводи.
Въпреки предписанието, направено още преди 2013 г., не е изготвен и приет "План за опазване и управление на Старинен град Несебър", гласи една от най-сериозните забележки. Освен това в него е обърнато специално внимание на "масовото застрояването с високи сгради на север и юг от Старинния Несебър, което променя визуалните и функционални връзки на полуострова със сушата".
Друга забележка гласи, че капацитетът на общинските звена за мониторинг и опазване на културното наследство е недостатъчен. Опасни са също намеренията за разширяване на рибарското пристанище в старата част на града, както и лошо подготвените базови документи по опазване на културното наследство, пише още в доклада.
Експертите на ЮНЕСКО са изискали: да бъде прекратено издаването на разрешения за строителство по бреговата ивица край Несебър, да се забрани разширяването на пристанищната инфраструктура и да бъде поддържан мораториум върху нови строежи и разширяване на вече съществуващите в рамките на Стария град. Мораториумът трябва да важи и за преустройството на стари сгради в неговите черти, до приемането на План за управление и актуализиран Устройствен план на полуострова.
Нищо от това не е направено досега, признава Рашидов. Той е написал в отговора си, че застрояването действително е извършвано "без определени предписания за опазване". Това означава, че общинската администрация в Несебър, е продължила да издава строителни разрешения за изграждането на високи сгради по крайбрежието.