Министърът на културата Вежди Рашидов разпореди днес временно спиране на работата по консервацията  и  реставрацията на  открития музей на столичното Ларго и събира работна група от експерти, които да направят анализ на изпълнението на реставрационните работи на проект „Античен културно-комуникационен комплекс Сердика”. Рашидов предприе това действие след сигнал на граждани, които смятат, че реставрацията не отговаря на оригиналния облик на находките, съобщи пресцентърът му.

Скандалът е голям, тъй като оригиналните римски основи бяха покрити с теракотени плочки и декоративни камъни и не остана нищо от гледката на древната римска улица. За унищожаването й се харчат 12 млн. лв. 

"Докъдето зависеше от мен, сме се стремили да е колкото се може по-семпла намесата. Действително и според мен нещата би трябвало да са в по-сепъл вид. Коментирали сме го с проектантите. Те също се съобразиха с много от моите виждания, но за други си държат на тяхното. И на мен не ми е най-комфортното това решение, но приемам", каза за "Дневник" археологът др. Марио Иванов, ръководил  реставрационно-консервационните работи около "Антична Сердика.

Пред bTV архитект Юлий Фърков пък заяви, че било въпрос на гледна точка и се оправда, че се включил в проекта след неговото начало. По думите му той минал през „иглените уши” на Националния институт за паметниците на културата, министерството и общината. 

Зам.-кметът Чобанов също се оправда, че в общината не си го представяли точно така. 

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Ние сме за света все още една неизвестна кинотеритория. Тепърва трябва да пробиваме - нямаме унгарския, полския, чешкия или немския опит от миналото.”

Никола Рударов, български актьор и режисьор, роден на 6 декември преди 97 години.

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.