SKIF

Смешките с министъра на културата нямат край. „Господари на ефира” публикува запис от Карлово, в който на дискусия за културно-историческия туризъм Вежди Рашидов бърка, че Иван Вазов е роден в Карлово.

„Аз даже се изненадах, не знаех, че Иван Вазов е от Карлово…“, казва той във видеото. Председателят на Съюза на артистите Христо Мутафчиев, седящ до него, го поправя: „От Сопот е“. „Все вашия регион. Аз не ги деля тия двете…” – отговаря Рашидов.

Лапсус – случва се. Всичко щеше да е просто смешно, ако чрез пресцентъра си министърът не беше влязъл в нов „филм” – да твърди, че не е казал „Иван Вазов“, а „Иван Лазаров“, и да иска извинение от „Господари на ефира“.

Ето обяснението на пресцентъра:

„В предаването „Господари на ефира” от 14 май 2015 г. беше излъчена част от изказване на министъра на културата Вежди Рашидов от участието му в дискусия за културния туризъм в гр. Карлово. Незнайно защо думите на г-н Рашидов: „... аз даже се изненадах, не знаех, че Иван Лазаров е роден в Карлово...” бяха преиначени така, че да излезе, че говори за Иван Вазов?!
Преди да се изкаже министър Рашидов, имаше презентация за Карлово, където въобще не е ставало дума за Патриарха на българската литература Иван Вазов  (за когото всички от деца знаем, че е роден в Сопот), а за хора, родени в Карлово. Показани бяха и творби на Иван Лазаров. Вежди Рашидов познава отлично творчеството на големия наш скулптор Иван Лазаров, но не е знаел, че той е роден в Карлово.
Уважаваме предаването „Господари на ефира”, но гафът в случая е негов, а не на министъра. Ето защо настояваме от екипа на тв предаването „Господари на ефира” да се извинят за злепоставянето на Вежди Рашидов.”

Следва излияние как под патронажа на министъра през юли Сопот ще бъде домакин на националните тържества, посветени на 165-тата годишнина от рождението на Иван Вазов, както и 80 години от създаването на къща музей "Иван Вазов". 

Смешната грешка щеше да се забрави бързо, ако министърът просто се беше извинил за нея. Пресцентърът му само омаза положението. Например как Мутафчиев ще обясни, че подсказва Сопот, ако върви реч за карловеца Иван Лазаров? А и ние все още имаме добър слух.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ПОЗИЦИЯ

    Библио-сарайският синдром

    В България проруската Пета колона е проникнала масово в парламента, правителството, президентството (особено!) и в съдебната система. Ние сме единствената страна в ЕС и НАТО, начело на която стои отявлен прорашистки държавен глава

„В поезията има двама гиганти – суровият Омир и финият Шекспир. В музиката също има двама гиганти – мислителят Бетовен и супермислителят Берлиоз.”

Модест Мусоргски, руски композитор, роден на 21 март преди 184 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията