„Световен театър в София“ започва с „Орачът и смъртта“, един от най-награждаваните румънски спектакли на Националния театър „Василе Александри“ – Яш, обявиха организаторите. Събитието е тази вечер в Младежкия театър. 

Сценичната адаптация и постановката са на Силвиу Пуркарете, признат за един от най-значимите режисьори от Източна Европа с международна известност. „Орачът и смъртта“ се основана на едноименното късносредновековно немско произведение в проза от Йоханес фон Тепл, написано около 1401 г., което влиза в историята и като една от първите печатни книги в Европа. Оригиналният текст се разгръща като жив диалог между Орача, чиято съпруга Маргарета наскоро е починала, и Смъртта. Силвиу Пуркарете го превръща в интензивен вътрешен монолог. Режисьорът щедро черпи от красивия и изпълнен с алегории и поетични образи език на фон Тепл, които превежда в завладяваща театрална образност с помощта на мащабни видеопрожекции и демонстрира талантлива симбиоза между живото сценично присъствие и новите технологии, посочва критиката.

Сценографията е на Драгос Бухагиар, музиката – Василе Сирли. Участват Калин Кирила, Диана Кирила, Малина Лазар, Йоана Ачиобаниче, Николета Стефания Бежан, Смаранда Хайсан, Роберт Агапе, Мариан Александру Чикуличе, Флавий Грушче, Александру Максим, Валентин Мокану.

Театрални, оперни и куклени спектакли, както и филми на същия режисьор са участвали и са били награждавани на фестивали в Авиньон, Амстердам, Антверпен, Брюксел, Единбург, Мелбърн, Монреал, Милано, Неапол, Сараево, Сао Пауло, Токио, Виена, Варна. През 2002 г. той основава собствена компания във Франция. От 2003 г. Силвиу Пуркарете е индивидуален член на Съюза на европейските театри. Националният театър „Василе Александри“, където поставя „Орачът и смъртта“, е най-старият национален театър в Румъния и една от най-престижните културни институции в страната, посочват от „Световен театър в София“.

  • АПЛОДИСМЕНТИ

    "Тя беше на много голяма висота..."

    Отзиви на международната оперна критика за дебютната за Соня Йончева роля на Лиза от "Дама Пика" на сцената на Метрополитън опера в Ню Йорк.

„Колкото повече ограничаваш себе си, толкова повече се разкрепостяваш. Деспотизмът на ограниченията само помага да се достигне точността на изпълнението.”

Игор Стравински, руски композитор, роден на 17 юни преди 143 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Сценарии за бъдещето

Сборникът „Червеният кръст на сцената“ съдържа драматургия и театрална есеистика на Цвета Софрониева, създадени между 1988 и 2024 г. Тя разглежда възможностите на културата да бъде „спешна помощ във време на промяна на отношението на човечеството към самото себе си“.

Тя танцува това лято

 

Заснет в Унгария „само“ за 90 милиона долара , „Балерина“ се очертава да е летен хит и да допринесе за поддържане интереса към легендарния свят на Джон Уик.

Българската дилема: между вера и далавера

 

Да рецензираш Александър Кьосев е – казано на корпоративен език – „истинско предизвикателство“. Но и опасна работа, защото ако я вършиш „необмислена или недомислена“, само ще се регистрираш като позорен участник...