БНР

Сградата на Народния театър "Иван Вазов", една от архитектурните забележителности на София, днес става на 114 години.

Тя е построена по проект на известните австрийски архитекти Фердинанд Фелнер и Херман Хелмер, автори на планове за театрални сгради в цяла Европа.

Изграждането струва милион и половина тогавашни лева, а интересът при откриването на 3 януари 1907 година е огромен.

На сцената пред 900 зрители  се играе специално написания от Иван Вазов пролог "Слава на изкуството" и част от историческата драма "Иванко" на Васил Друмев.

Събитието остава в историята с още нещо - студенти от Софийския университет са недоволни от елитисткия характер на откриването, като освиркват и замерят със снежни топки пристигащия в театъра кортеж на княз Фердинанд.

В резултат с указ на монарха дейността на университета е спряна за половин година, преподаватели са уволнени, а на студентите се забранява да членуват в партии. Академичната автономия е възстановена чак година по-късно.

Сградата днес. Снимка: Уикипедия

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Аз свикнах да изразявам всичко, което ме вълнува с помощта на музиката и се старая да сдържам чувствата си – не обичам мелодрамите и превземките.“

Йехуди Менухин, американски цигулар и диригент, роден на 22 април преди 109 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.