Актьорът от Народния театър Мариус Донкин (66) се е представил най-добре на конкурса за негов директор вчера, съобщи "Дневник". Назначението още не било факт, тъй като министърът е в отпуск.

Дългогодишният член на трупата на Народния театър е събрал най-много точки на събеседването, където конкурент му бе режисьора Григор Антонов. Третият, допуснат до интервюто по документи - режисьорът Бойко Богданов, не се е явил. Пред "Монитор" той обяснява, че не е бил уведомен за датата на събеседването по законовия ред и е научил за него от медиите. От министерството отрекли.

Донкин завършва ВИТИЗ през 1971 г., работил е в Драматичен театър Пловдив, театър "София". Сред най-известните му роли е моноспектакъла "Господин Ибрахим и цветята на Корана", който получава наградите "Кристален ангел" на Фестивала "Видлуння" в Украйна, Голямата награда на "Албамонофест" в Албания и "Gran Prix" на ІХ международен фестивал на монодрамата в Битоля, Македония.

Това е вторият конкурс за мениджър на Народния театър, откакто последният редовен директор Павел Васев се пенсионира през есента на 2014 г. Първото събеседване завърши неуспешно още в началото на 2016 г., след като комисията не хареса нито един от кандидатите Камен Костов и Филип Иванов Трифонов. Междувременно театърът бе управляван от изпълняващия длъжността директор Александър Морфов, а след оставката му - от Милица Трайкова.

„Когато обичаш литературата, книгите и големите поети, дори най-циничните, има нещо, което те тегли нагоре.“

Жана Моро, френска актриса, родена на 23 януари преди 97 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...