Протестите срещу председателя на Съюза на артистите Христо Мутафчиев и политиката на „оптимизация” на Министерството на културата растат като лавина. 

„Дарик” цитира остро писмо до синдикалния лидер, изпратено от драматичната трупа на МДТ „Константин Кисимов” във Велико Търново. Десет от актьорите му изразиха  възмущение по повод официална позиция на Мутфчиев за провинциалните театри. Същото направиха и знакови актьори от театър „Българска армия” в столицата. 

„Ние, артистите от драматичната трупа на МДТ „Константин Кисимов”, които САБ отказва да приеме в своите редове, се присъединяваме към протеста на своите колеги от цяла България. Категорично заявяваме своята подкрепа и на откритото писмо на артистите от Народния театър „Иван Вазов” и на всички колеги от българските театри", пише в отвореното писмо на търновските артисти Иван Митев, Милен Иванов, Детелин Кандев, Стефка Златкова, Стефка Петрова, Силвия Шекилова, Лиляна Иванова, Дончо Дончев, Елица Дейкова, Георги Василев. 

„Днес отново великотърновският театър е в кризисния списък. Но докато в миналото САБ се бореше за нашия театър, сега той е на други позиции. Председателят на синдиката размаха пръст в официалното си изявление и ни даде ясно да разберем, че театралната сграда, построена с парите на великотърновци, е нужна на „мечките” и че той, и те ще дойдат да ни покажат как се прави театър”, пишат те и посочват, че САБ е организация, която е създадена за да защитава правата, честта и достойнството на артистите, а не „орган за репресия и лична изгода”. Артистите твърдят, че структурата на САБ в театъра е неефективна и обхваща няколко човека, както и че ръководството й не допуска за нови членове други драматични актьори.

„Последният абсурд, на който станахме свидетели, беше г-н Мутафчиев да заявява гордо, че е уредил 12% увеличение на заплатите на синдикалните членове, които при нас са двама, рядко играещи и незаети в активния репертоар. Двамата колеги синдиклисти (председател и секретар на дружеството) бяха единствените, които се противопоставиха категорично на предложения оздравителен финансов и репертоарен план, приет единодушно на общо събрание. През февруари имаме изиграни 18 представления пред пълни зали и успешни турнета в Свищов, Лом и Кнежа. Всички колеги, които сме подписали писмото, подкрепяме и участваме в оздравителния план на МДТ, за да има театър и култура във великотърновска област. За март са заложени още повече представления, има дни, в които ще играем по 3 спектакъла. В момента нашият театър се състезава в два големи театрални форума- в Шумен на Прегледа на българската драма и театър с "Величието Асеневци", а в Търговище на Международния фестивал на детския театър и пиесите за деца с "Карлсон, който живее на покрива”, казва Иван Митев пред „Дарик”. 

21 актьори от Военния театър, сред които Васил Михайлов, Милен Миланов, Иван Радоев, Георги Кадурин, Веселин Ранков, Анастасия Ингилизова, директно поискаха оставката на Мутафчиев от председателския пост на синдиката. 

"ОПТИМИЗАЦИЯ"

Днес изтича срокът, даден от Министерството на културата на театрите в Благоевград, Смолян, Кърджали, Велико Търново, Враца, от Държавния музикален и балетен център в София и Операта в Стара Загора, както и на Държавния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев”, да представят програми за финансово стабилизиране. Те трябва да включват актуализиран репертоарен план до края на годината, разчет на очакваните приходи и разходи, програма за разплащане на просрочените задължения, мерки за повишаване на размера на приходите, оптимизиране на разходите.

На 10 февруари правителството прие постановление за утвърждаване на единни разходни стандарти за финансиране на държавните културни институти, осъществяващи дейности в областта на сценичните изкуства. То предвижда, че през 2016 г. драматичните и драматично-куклените театри ще получават по 2,50 лв. за 1 лв. приходи, куклените театри – по 3 лв., филхармониите, оперите, музикално-балетните центрове и фолклорни ансамбли – по 6 лв., Софийската опера и балет, музикално-драматичните театри, театрално-музикалните центрове и експерименталните институти – по 4 лв., а симфониетите – по 8 лв.

 

 

"Политиката на граф Игнатиева биде победена от българския национализъм. Преговорите за помирение с Патриаршията, тъй енергично ръководени от него, останаха безплодни."

Симеон Радев, писател, дипломат, историк, революционер и публицист, роден преди 146 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...