Десетото издание на платформата Световен театър в София ще се проведе от 31 май до 16 юни. Тази година сред акцентите са „Илиада" на словенския режисьор Йерней Лоренци и находчивата интерпретация на пиеси на Уилям Шекспир на каталонския артист Давид Еспиноса - "Много шум за нищо". Ще бъде показан и най-новият танцов спектакъл на белгийския хореограф Луис Марафа – „Дом".

Ето и пълната програма на Световен театър в София:

„ИЛИАДА”

Словенски национален театър „Драма“ Любляна/ Градски театър Любляна / Цънкарев дом – Любляна, Словения

8 юни 2016, 19:00 ч. – Сатиричен театър „Алеко Константинов“

Със субтитри на български и английски език

Видео

по Омир

Превод Антон Совре

Режисьор Йерней Лоренци

Сценична адаптация Йерней Лоренци, Ева Махковиц, Матиц Старина

Драматурзи Ева Махковиц, Матиц Старина

Сценография Бранко Хойник

Костюми Белинда Радулович

Композитор Бранко Рожман

Светлинен дизайн Паскал Мерат

Езиков консултант Татяна Станич

Хореограф и асистент-режисьор Грегор Лущек

Участват Юре Хенигман, Нина Иванишин, Аляж Йованович, Грегор Лущек, Марко Мандич, Звездана Новакович, Йете Остан Вейруп, Тина Поточник, Матей Пуц, Блаж Сетникар, Янез Шкоф, Йерней Шугман

„Илиада“ – представлението, отличено с Голямата награда за режисура и с Награда на публиката на Международния театрален фестивал БИТЕФ 2015 в Белград. Това е новаторска и великолепна постановка, вдъхновена едновременно от класиката и от европейския театрален авангард, със скрити препратки към съвременната история“ (Маргарета Сьоренсон, Председател на Международната асоциация за театралните критици). Така критиката описва тази впечатляваща сценична адаптация на Омировия епос, залегнал в основите на европейската култура и цивилизация. Тя започва като музикален концерт, в който изпълнителите във въздействащия оригинален ритъм на Омировия стих. В своята постановка режисьорът Йерней Лоренци събира едни от най-добрите актьори на словенската сцена. 

Йерней Лоренци е познат на българската публика със спектаклите „Буря“ по А. Островски и „Бесният локомотив“ по Ст. Виткевич-Виткаци, гостували на платформата Световен театър в София и на Международния театрален фестивал „Варненско лято“. Той е от водещите театрални режисьори на Словения и преподавател в Академията за театър, радио, кино и телевизия в Любляна. За своята работа Лоренци получава многобройни отличия като наградата за най-добра режисура от най-големия театрален фестивал в Словения – „Borštnikovo srečanje” в Марибор (за постановките „Епосът за Гилгамеш”, 2005; „Орестия”, 2009; „Буря”, 2012), три Гранд При за най-добро представление („Пречистени”, 2001; „Буря”, 2012; „Бесният локомотив”, 2013) и др. 

---

„МНОГО ШУМ ЗА НИЩО”

Давид Еспиноса / Ел Локал Е. К. – Барселона, Испания

4 юни 2016 г. от 19:00 ч. и 21:00 ч. 

5 юни 2016 г. от 19:00 ч. и 21:00 ч.

Червената къща Център за култура и дебат, Червена зала

Играе се на английски език с превод на български

Видео

Автор, режисура и изпълнение Давид Еспиноса

В сътрудничество с Африка Наваро

Сценография AiR / Давид Еспиноса

Звуково оформление и музика Сантос Мартинес/ Давид Еспиноса

Визия и видео Диего Дорадо / Давид Еспиноса

Продукция El Local E.C. / Фестивал „Класици в Алкалá“ / C.A.E.T. Terrassa, с подкрепата на Отдел „Култура“ към Правителството на автономна област Каталуния

Възможно ли е да се изиграят „Хамлет”, „Макбет”, „Отело”, „Крал Лир”, „Ромео и Жулиета”, „Антоний и Клеопатра”, „Бурята”, „Хенри V”, „Ричард ІІІ”, „Както ви харесва” и „Сън в лятна нощ” наведнъж? Каталонският артист Давид Еспиноса, заедно със своя екип,  решава да преразгледа пиесите на Уилям Шекспир със смелата идея да ги събере ведно под знаковото заглавие на прочутата му комедия „Много шум за нищо“. Използвайки ги като отправна точка, той създава необичайна собствена версия със сцени, хореография и текст, изпълнени от огромен брой миниатюрни фигури (вместо актьори), водени от един изпълнител. „Много шум за нищо“ е представление, изпълнено с много чувство за хумор, ирония и свободна игра с традиционните представи и очаквания към театъра и театралното преживяване. 

Давид Еспиноса завършва „Актьорско майсторство“ във Валенсия и паралелно изучава съвременен танц, импровизация и капоейра във Валенсия, Брюксел и Барселона. Кариерата му започва като изпълнител в различни театрални и танцови представления. През 2006 г. основава заедно с Африка Наваро компанията „Ел Локал Еспасио де Креасионс”,  с която създава последните си спектакли. Те са представяни на престижни международни форуми като Венецианското биенале, Международен театрален фестивал НЕТ – Москва, Международен фестивал за визуален театър – Мime, Лондон  и др.

---

„ДОМ”

Marrafa vzw – Брюксел, Белгия

14 юни 2016, 19:00 ч. – ТР „Сфумато“

Видео

 Режисура и хореография Луис Марафа

Автори и изпълнители Луис Марафа, Петра Ван Гомпел, Антонио Кабрита, Марсиа Лиу, Сао Кастро

Оригинална музика Луис Марафа

Допълнителна музика Зак Хемси, Hauschka

Копродукция с Culturgest, O Espaço Do Tempo

Продукция на MARRAFA vzw

С подкрепата на CC Wolubilis, Dommelhof, StairCase.studio BXL

Какво е да се почувстваш „у дома“? „Дом“ се занимава с идеите за спомена за дома, неговата устойчивост, адаптацията на телата към нови места и правила и се основава на опита на петимата танцьори. Представлението създава детайлен, жив и ритмичен танцов език на фона на пулсиращата и натрапчива звукова среда, композирана от хореографа Луис Марафа. След гостуването на „Дистанция“ на компания MARRAFA vzw на Световен театър в София 2015, българската публика има възможност за среща с най-новото представление на Луис Марафа.

Роден в Германия, Луис Марафа израства в Евора, Португалия. Завършва танцовото училище в Лисабон. Премества се в Брюксел, където през 2012 г. основава танцовата компания „MARRAFA vzw” заедно с белгийската танцьорка Петра Ван Гомпел, както и танцовото студио „StairCase.studio”. Изявява се като хореограф, танцьор, композитор и филмов режисьор, вдъхновявайки се от заобикалящата го среда, непосредствените преживявания и различията между културите. Негови работи са отличавани на редица форуми за видео и танц.

 

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.