Между 1 и 5 октомври за девети път в Младежкия театър „Николай Бинев“ ще се състои фестивалът „Панаир на младите“, съобщи kafene.bg. Тази година темата е специфичната театрална форма SITE-SPECIFIC, добре позната в съвременния европейски и американски театър и слабо застъпена в България.

SITE-SPECIFIC театър е вид сценично представяне, вдъхновено от специфичното пространство, в което се случва, различно от конвенционалната сцена. Текстовете са най-често създадени специално за него, а понякога и адаптирани спрямо характерните особености на локацията. Младежкият театър ще оживи 5 нетеатрални локации в театъра, като продуцира реализирането на 6 проекта, избрани с конкурс. Традиционно в рамките на фестивала ще се проведат и три различни по жанр концерта.

Панаирът ще бъде открит на 1 октомври със спектакъла „Верига от думи“ от Жорди Галсеран на младата режисьорка Тамара Янков. Тя използва пространството на Климатичната станция. Вечерта ще продължи с концерт на рок изпълнителя MIRY в Клуба на актьора.

На 2 октомври в Абонатната станция ще се играе „Разкази от лудницата“ по текстове на Тони Робинсън, Найджъл Форд и Серджо Каши. Участват Анастасия Ингилизова, Георги Къркеланов и Ованес Торосян. Режисьор е Анна Янакиева.

На 3 октомври Екатерина Георгиева ще представи в пространството "Под сценичния кръг" своя моноспектакъл “Testdrive”. От 22.00  в Клуба на актьора ще пее джаз формация “Tamara Voices”. Диригент - амара Маврова.

На 4 октомври ще се играят „Страх в тъмното“ и „Граници“ - в пространството на Черния коридор. 

На 5 октомври ще бъде представена сетивно-интерактивната експозиция „Своевременно“ на Сдружение „Паноптикум“. От 22.00 ч. в Клуба на актьора DJ Marcolina и NOT-A DJ ще пускат плочи и ще закрият фестивала. 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Ние сме за света все още една неизвестна кинотеритория. Тепърва трябва да пробиваме - нямаме унгарския, полския, чешкия или немския опит от миналото.”

Никола Рударов, български актьор и режисьор, роден на 6 декември преди 97 години.

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.